Czy to jest nerwica i zaburzenia świadomości?

Witam. Mam 23 lata. Od dłuższego czasu chciałabym wybrać się do psychologa, niestety za każdym razem brakuje mi odwagi. Czasem wydaje mi się, że wyolbrzymiam sytuację, że przesadzam, ale czasem naprawdę nie radzę sobie.

Jestem strasznie wybuchowa, wszystko mnie drażni, bardzo często obrażam się jak ktoś mi odmawia, jak coś jest nie po mojej myśli. Kiedyś taka nie byłam, nie wiem czemu nagle zaczęłam taka być. Chciałabym być spokojniejsza, umieć się pogodzić z sytuacjami kiedy coś jest nie tak. Czy to jest uleczalne? Czy mogę być spokojną dziewczyną? Czy nerwy już zawsze będą miały przewagę nade mną? Chciałabym przestać płakać, płaczę prawie codziennie, jak nie mam powodu to go wymyślam, żeby pocierpieć. Chyba nawet się uzależniłam od łez. Słucham smutnych piosenek i się dołuję. Nie wiem czy potrafię przestać - bardzo bym chciała być szczęśliwą dziewczyną. Głównie to są to przyczyny kłótni z chłopakiem lub mamą. Nie umiem przyjmować krytyki, często nie umiem się dogadać, wybucham. Bardzo proszę o odpowiedź.

Ostatnio zaczęłam się martwić jeszcze jedną sprawą. Zaczęłam mieć zaburzenia snu. Trochę się boję tego. Zaczynam wstawać w nocy i przez sen czegoś szukać, czasem zdejmuję różne rzeczy z półek, potem nie wiem skąd się wzięły. Często szukam czegoś przez sen a potem się budzę i zastanawiam się co ja robię albo zrywam się i myślę, że powinnam gdzieś iść aż zorientuję się gdzie jestem - mam wrażenie, że czasem tracę świadomość. Proszę o poradę. Wiem, że powinnam się przejść do psychologa, ale zawsze brakuje mi odwagi. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Paulina.

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią problemy ze snem wskazują na lunatyzm. Najczęściej pojawia się on w dzieciństwie. W czasie snu osoba lunatykująca wstaje z otwartymi oczami i odbywa klkunastominutową wędrówkę, w czasie której mogą być wykonywane automatyczne czynności, jak np. sprzątanie, ubieranie. Incydent kończy się zazwyczaj samodzielnym położeniem się do łóżka i zaśnięciem. Osoba lunatykująca nie pamięta przebiegu incydentu. Jeśli lunatyzm po raz pierwszy pojawia się w wieku dorosłym, wskazana jest diagnostyka neurologiczna.

Proszę zgłosić się do lekarza psychatry, który skieruje Panią na odpowiednie badania i konsultacje.Jeśli zostanie wykluczona przyczyna organiczna, należy rozważyć podłoże nerwicowe. Wówczas pomoże Pani psychoterapia.

Serdecznie pozdrawiam