Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia snu u 60-latki

co tomoze byc ,ostatniopare razy budze w nocy chodze ,a potem nic nie pamietam robie wtedy rozne rzeczy a potem klade sie spokojnie spac,rano budze sie nic nie pamietajac
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Witam Panią,
warto byłoby doprecyzować podaną informację - od jak dawna występują wymienione objawy. Najczęściej problemy ze snem są spowodowane zaburzeniami somatycznymi lub trudnościami natury psychicznej. Tak zwane parasomnie są grupą zaburzeń, polegających na występowaniu w trakcie snu nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań. Mechanizmy powstawania parasomnii nie są do końca poznane, choć wiadomo, że wiążą się z pracą układu nerwowego.
Jeśli zjawisko chodzenia osób dorosłych w czasie snu występuje regularnie wymaga już konsultacji specjalistycznej i diagnostyki. Szacuje się, że skłonność do chodzenia we śnie występuje u kilkunastu procent populacji, jednak zjawisko to nie wygląda identycznie u każdego lunatyka. Najczęściej jednak śpiący wstaje i zaczyna chodzić lub wykonywać różne czynności, przy czym jego umysł znajduje się ciągle w stanie snu, więc niemożliwa jest świadoma kontrola zachowania, a co za tym idzie pamięć i wspomnienie wykonywanych czynności, na co także zwraca Pani uwagę w swojej wypowiedzi. Podczas wędrówek nocnych może występować zaburzona koordynacja, dlatego też lunatyzm może być niebezpieczny.
Wraz z wiekiem rośnie częstość zaburzeń snu i pogarsza się jakość snu. Powtórzę raz jeszcze, że w tej sytuacji wskazana byłaby diagnostyka w celu ustalenia przyczyn Pani trudności ze snem.
Z pewnością pomóc mogłyby też leki nasenne, jednak tutaj proszę o ostrożność! Mogą skutkować one działaniami niepożądanymi. Należy je stosować jedynie po konsultacji lekarskiej.
Pozdrawiam serdecznie.

Psycholog i psychoterapeuta.
0

Witam, sytuacja o której Pani napisała to zaburzenie snu o typie parasomni, wybudzenie podczas snu z sennowłóctwem (somnambulizm). Istotne jest przestrzeganie higieny snu i unikanie czynników sprzyjających takich jak stres czy deprywacja snu. Proszę skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy