Czy to może pogarszać mój stan zdrowia?

Niedawno na jednym z forów ktoś mi napisał tak: "Niewiadomo co Ci tu w ogóle odpowiedzieć bo kontrolujesz absolutnie każdą sekundę Twojego życia i analizujesz każdą myśl czy wątpliwość w nieskończoność, przez co masz jeszcze więcej lęku, depresji i analiz". Czy to prawda że kontrolowanie każdej rzeczy w swoim życiu i analizowanie prawie każdej myśli sprawia, że pogarsza nam się choroba psychiczna na którą cierpimy? Ja mam zdiagnozowaną tylko zasadniczą chorobę i ta diagnoza to "Inne zaburzenia lękowe" z ICD-10, poza tym rozmawiałam też z psychiatrką o mojej fobii społecznej i depresji. Co by się stało, gdybym postarała się przestać kontrolować i analizować wszystko co związane z moim zdrowiem psychicznym?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Sugerowałbym rozszerzenie leczenia o wsparcie psychoterapeutyczne (najlepiej w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej), dzięki któremu łatwiej byłoby Pani kontrolować swoje myśli i ocenić, na ile to one wpływają na pogarszanie Pani samopoczucia.

Dzień dobry,

Wydaje się, że próbujesz zrozumieć, czy pełne kontrolowanie i analizowanie każdej myśli i chwili w Twoim życiu mogłoby pogarszać Twój stan zdrowia psychicznego. Co do zasady odpowiedź brzmi tak.

To prawda, że nadmierne kontrolowanie i analizowanie wszystkiego w naszym życiu jest obciążające. Może prowadzić do jeszcze większego stresu i lęku, co z kolei może pogorszyć istniejące problemy ze zdrowiem psychicznym. Ale pamiętaj, że nie jestem w stanie ocenić Twojej konkretniej sytuacji - to jest tylko ogólna informacja, która może dotyczyć każdego.

Próba "zaniechania" kontroli i analizy wszystkiego, co związane jest z Twoim zdrowiem psychicznym może pomóc złagodzić niektóre z Twoich obaw i zredukować niektóre symptomy, ale może to również prowadzić do poczucia utraty kontroli, co samo w sobie może także być źródłem lęku.

Wszystko to powiedziawszy, naprawdę zalecam, abyś skontaktowała się ze specjalistą, takim jak psycholog lub psychoterapeuta. Oni będą mogli lepiej zrozumieć Twoją sytuację Ci pomóc.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,

Jeżeli lekarze stwierdzili u Pani zaburzenia lękowe, to one mogą powodować

natrętne myśli i objawy, które Pani opisuje.

Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą

poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność

społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,

zabierając tym samym całą radość życia.

Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie, napięcie psychiczne,

obsesyjna potrzeba kontrolowania i analizowania oraz nieumiejętność odpoczywania.

Natrętne myśli jeszcze bardziej wzmagają Pani napięcie, niepokój i stany lękowe.

Żeby skutecznie Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,

dotrzeć do źródła Pani zaburzeń lękowych, fobii społecznej i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń

lękowych i fobii społecznej oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani

spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/