Czy w moim organiźmie dzieje się coś złego?

W lutym zgłosiłam się do lekarza z plamieniami przed okresem. Dr zrobił usg dopochwowe, standardowe badanie i pobrał cytologie. Na usg nic nie wyszło, wynik cytologii wyszedł prawidłowy. Tylko do powtórzenia do roku bo niby za mało pobrano materiału do badania. Po badaniu dr nic nie widział. Stwierdził że może być to niedomoga luteiny. Skierował mnie ba badania na tarczycę. Potem wszystko zostało zamknięte. Dopiero udało mi się za 3 tygodnie umówić do lekarza. Krwawienia czasami są ale wtedy poprzedza je ból piesi. Pojawił się kolejny objaw a mianowicie krew po stosunku. Rzadko kochamy się z mężem bo jest małe dziecko. Seks był ostry. Zrobiłam tsh wyszło ponad 8 przy czym f 3 i f4 jest w normie. Czy dzieje się coś bardzo złego? Do czasu wizyty oszaleje proszę o odp

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badania ginekologiczne wykluczyły takie przyczyny krwawienia po stosunku i pozostałych dolegliwości, jak: endometrioza, nadżerka czy stany zapalne pochwy, błony śluzowej macicy czy przydatków. Również polipy, choroby weneryczne czy stany nowotworowe nie wydają się możliwe w tym wypadku. Inne przyczyny omówione zostały w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny.

Natomiast bardzo niepokojący jest poziom TSH u Pani – 8,00 przy maksymalnej normie ok. 4,2 (u kobiet w wieku prokreacyjnym TSH nie powinno przekraczać poziomu 3,00). Może to oznaczać, nawet przy prawidłowych poziomach hormonów fT3 i fT4, niedoczynność tarczycy, niewykluczone, że spowodowaną nieprawidłową pracą przysadki mózgowej.

Proszę zapoznać się z tymi artykułami, z nich dowie się Pani więcej na temat hormonów gruczołu tarczowego: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy oraz https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

W tym wypadku warto skonsultować się z endokrynologiem, a jeśli ma Pani taką możliwość – z ginekologiem-endokrynologiem. Tarczyca ma niebagatelny wpływ zarówno na płodność, jak i na cykl menstruacyjny, a nawet libido kobiece, więc być może w tym organie należałoby upatrywać niepokojących Pani krwawień.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-diagnostyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.