Czy zaufać partnerowi uzależnionemu od pornografii?

  Witam, Mam 26 lat i wydaje mi się, że tkwię w złym związku. Gdy miałam 17 lat poznałam chłopaka, była to moja pierwsza miłość i byliśmy ze sobą 7 lat. Wyjechałam za granicę i po 9 miesiącach on przyjechał do mnie, ale zazdrość zniszczyła nasz związek. On mnie uderzył i to był koniec. Przez dwa lata nie spotykałam się z nikim, aż wreszcie poznałam mojego obecnego partnera. Jest to człowiek wykształcony, mądry, spokojny i wartościowy. Mamy wiele wspólnych wartości i poglądów, które oboje szanujemy i w które wierzymy. Niestety niedawno dowiedziałam się, że mój chłopak uzależniony jest od filmów pornograficznych oraz że ma stronę internetową, na której jest jego profil i która pozwala na poznanie kobiet. Zrobiłam straszną awanturę i usunął tę stronę, powiedział, że to nic dla niego nie znaczy, a miał ją tylko po to, żeby zobaczyć, kto jest zainteresowany. Cierpię okropnie z powodu tych stron pornograficznych, zaczęły się problemy w kontaktach seksualnych. Wcześniej nie mieliśmy tych problemów, ale od jakiegoś roku jego penis nie reaguje czasami i potrzebuje więcej starań. Ja się złoszczę i zamykam w sobie, bo myślę, że to moja wina. On się zapiera - twierdzi, że mnie kocha i że to uzależnienie i kłopoty to jego problem, ale on ma 29 lat dopiero, to co będzie za 5? Chciałabym jakoś pomóc, zaradzić, ale nie wiem jak zachowywać się w tej sytuacji. Zaczął mnie okłamywać i zatajać, że ogląda te nagie kobiety. A ja czuję, że zaczynam tracić głowę i zaufanie. Kocham go bardzo mocno i nie wyobrażam sobie życia bez niego, ale nie wiem jak powinnam się zachować w tej sytuacji. Czy powinnam dać sobie czas i dystans i przestać dociekać, czy odciąć się od niego troszkę i przestać zabiegać o jego względy czy… sama nie wiem. Czuję, że tracę na wadze, mam kłopoty ze spaniem i koncentracją, bo cały czas myślę „a może on teraz myśli o innych kobietach?”. Proszę o pomoc, nie wiem jak reagować i jaką postawę przyjąć w tej sytuacji, bo czuję, że zaczynam poniżać samą siebie. Dodam, że mieszkamy razem. Nie chce po prostu żeby on zobaczył jak bardzo zaczynam być zdesperowana. Co robić? Pozdrawiam, Zagubiona
26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Problemy, które Pani opisuje mają związek z uzależnieniem od pornografii, dlatego proponowałabym, abyście wspólnie udali się do psychologa/seksuologa. Po pierwsze problemy ze wzwodem mogą wynikać z nadmiernej i częstej masturbacji, do której może dochodzić podczas oglądania zdjęć. Wówczas brak napięcia podczas stosunku (bo jest ono rozładowane za pomocą pornografii) utrudnia współżycie.
Proszę pamiętać, że to, że partner ogląda zdjęcia pornograficzne nie musi oznaczać, że "zdradza" Panią, że nie jest Pani dla niego atrakcyjna, etc. Po prostu kiedyś znalazł taki sposób rozładowywania swojego napięcia i stosuje to nadal. Warto, abyście porozmawiali spokojnie na ten temat, zastanowili się co z tym zrobić.
Zdjęcia pornograficzne nie są złe same w sobie, oczywiście jeśli nie wpływają na relacje między partnerami. Dlatego proponowałabym, aby po wspólnej rozmowie podjąć decyzję o ewentualnej terapii, tak, aby partner potrafił rozładować swoje napięcie podczas stosunku z Panią. Ważne jest, abyście ten problem wyjaśnili jak najszybciej, w przeciwnym razie obydwoje się zadręczycie, on poczuciem winy, a Pani podejrzliwością.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,

znalazła się Pani w bardzo obciążającej sytuacji. Uważam, że potrzebna jest Państwu - każdemu z osobna - psychoterapia aby uporać się z własnymi problemami i uświadomić niezaspokojone potrzeby. Bez pomocy psychologa szansa na uporanie się z takimi trudnościami jest niestety znikoma.

Zachęcam do podjęcia terapii w Państwa miejscu zamieszkania. Pracuję także przez Skype i udzielam konsultacji telefonicznych - jeśli uznacie Państwo, że taka forma byłaby dla Państwa także korzystna.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl