Czy zgrzytanie zębami podczas snu to bruksizm?

Witam, Podejrzewam, że mój chłopak cierpi od jakiegoś czasu na bruksizm. Nad ranem - najczęściej jak mi się wydaje w godz między 3 a 5 strasznie zgrzyta zębami (nie mówię, że każdej nocy),wcześniej było tylko zgrzytanie, natomiast teraz do tego doszło unoszenie rąk w górę i wrażenie jakby je sobie "nacierał" od nadgarstków po ramiona. Pytanie czy to może być coś na tle nerwowym czy powiązane jest to stomatologiczne? Jak działać i czy da się to zahamować? Szkoda zębów, a i dla mnie jest męczące

Dzień dobry,
myślę, że warto zasugerować partnerowi wizytę u stomatologa, a następnie udać się również do psychologa lub nawet psychiatry w celu wykluczenia podłoża nerwicowego. Oczywiście zgrzytanie zębami praktycznie zawsze ma również podłoże emocjonalne, jednak często odpowiednie leczenie stomatologiczne, noszenie aparatu na noc pozwala hamować objawy.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień dobry!

Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom - "szkoda zębów" - warto skonsultować się ze stomatologiem i zacząć używać np. silikonowej nakładki na zęby do snu.
Zdecydowanie warto też jednak szukać przyczyn takiego stanu w konsultacji np. z lekarzem pierwszego kontaktu, a za jego wskazówkami dalej, np. lekarz neurolog, lekarz psychiatra itp.

Pozdrawiam!