Dieta 15-letniej osoby a możliwe zaburzenia odżywiania

Witam ! Czy gdy mój 15 -letni syn jednego dnia zjada dużą paczkę chipsów i paczkę żelków a drugiego dużą pizzę to mam się martwić , że to anoreksja czy złożyć to na bunt nastolatka. Żywi się tak od jakiegoś czasu i niestety nie można mu tego wyperswadować . Jestem na skraju wyczerpania psychicznego. Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

Anoreksja to choroba związana głównie z jadłowstrętem i spożywaniem bardzo małej ilości pokarmów, wręcz głodzeniem. Istnieje wiele zaburzeń odżywiania, połączonych z kompulsywnym objadaniem się, możliwym wymuszaniem wymiotów, stosowaniem środków przeczyszczających bądź świadomym głodzeniem. Leczenie wymaga specjalistycznej terapii, zarówno od strony żywieniowej, jak i psychologicznej. Nie wiemy jak sytuacja wygląda u Pani syna, ponieważ opisane dwa dni, w których zjadana jest paczka chipsów czy też duża pizza, to raczej złe nawyki żywieniowe. Węglowodany oraz inne substancje zawarte w produktach, o których Pani pisze działają jak narkotyk - bardzo szybko pojawia się po nich uczucie ponownego głodu i chęć sięgania po więcej. To błędne koło, które może skutkować nadwagą, otyłością, miażdżycą, insulinoopornością, cukrzycą czy nadciśnieniem. Najlepiej byłoby wprowadzić pełnowartościowe żywienie, opierające się na zbilansowaniu i dostarczaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Zniweluje to napady głodu i chęć sięgania po przekąski. Zamiast pizzy radzimy zjeść razem rodzinny obiad przygotowany w domu, np. rybę lub mięso z porcją warzyw i dodatkiem kaszy. Nawyki żywieniowe należy kształtować od jak najmłodszych lat i ważne, aby przykład szedł z góry.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Szanowna Pani.Opis objawów żywieniowych Pani syna jest zbyt krótki bym mógł pewnie zdiagnozować zaburzenie odżywiania. Nie dopatruję się objawów typowych dla anoreksji (jadłowstrętu psychicznego). Syn jest w okresie dojrzewania i podobne zachowania mogą się zdarzać. Na razie nie ma podstaw do tragizowania sprawy. Choć bardzo dobrze, że Pani nie lekceważy takich objawów. Proszę obserwować zachowania syna w dalszym ciągu i gdyby Panią zaniepokoiły, proszę o kontakt. Taki sposób żywienia syna może być też związany z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Proszę więc pilnie obserwować zachowania syna.
Serdeczności
Edward Jakubowicz