Zaburzenia odżywiania po anoreksji

witam, mam 19 lat i przez dwa lata miałam anoreksje. W ciągu roku schudłam ponad 20 kg. (z 65- 40 kg). obecnie ważę 47-48-49-50 kg. z tygodnia na tydzien ważę więcej. REzygnuję z posiłków, a potem podjadam(np nutelle ze słoiczka).. wolę jesc słodycze niz posilki.Nie pamietam kiedy zjadłam normalny obiad. Gdy przyjdzie weekend ciągle podjadam slodycze.. i ważę więcej. W poniedziałek w zesżłym tygodniu ważyłam 49,5kg. Wczoraj 48,8kg. Dziś już 51.. w sumie dużo piłam. co zrobic by normalnie jesc?

Witam,
zaburzenia odżywiania to złożony problem, który wymaga gruntownego leczenia. Jego podstawą (poza unormowaniem wagi, która nie jest zagrożeniem dla życia) jest psychoterapia. Zachęcam zatem, by skontaktowała się Pani właśnie z psychoterapeutą i rozpoczęła leczenie.

Życzę powodzenia,
pozdrawiam

Szanowna Pani - przybieranie na wadze po anoreksji bez kontroli dietetyka bądź opieki wiąże się między innymi właśnie z ryzykiem sięgania głównie po słodycze i duże ilości posiłków. Ma to związek z tym, co dzieje się obecnie zarówno w Pani organizmie, jak i psychice. Po pierwsze - organizm mając dostęp do jedzenia pobudza Pani apetyt, aby zjeść więcej, ponieważ dała mu Pani wcześniej informację o "stanie głodu". Obecny dostęp do jedzenia może więc traktować, jako krótką przerwę i próbuje zjeść "na zapas". Po drugie - zaburzona przemiana materii po anoreksji może powodować zaparcia i zaburzenia elektrolitowe, które wiążą się także z pozornym przybraniem na wadze. Dodatkowo cukry proste powodują szybkie uczucie sytości a następnie gwałtownie opadają - powodując szybkie uczucie głodu, dlatego może Pani sięgać po słodycze i posiłki częściej, aniżeli miałoby to miejsce po zmniejszeniu ilości słodyczy do dziennie ustalonej z dietetykiem porcji i jedzeniu zbilansowanych posiłków. Ustabilizowanie posiłków do 5 w ciągu dnia z 3 godzinnymi odstępami, zbilansowanie ich i zapewnienie wszystkich składników odżywczych powinno ustabilizować Panią od strony działania organizmu.
Jeśli zaś mowa o psychice - na początku terapii lub bez niej może Pani nadal podejmować działania związane z jedzeniem i mające przynieść Pani chwilowe poczucie spokoju. Tu: mogą to być słodycze (podwyższenie cukru powoduje chwilowe podwyższenie nastroju;komfort psychiczny sięgania po "zakazane produkty" po długim okresie odstawienia) jak i fakt nie sięgania po pełnowartościowe posiłki (odmawianie sobie pełnowartościowego posiłku może być jedną z metod karania siebie za fakt przybierania na wadze, "porażki" itp). To jednak może ustalić jedynie terapeuta. Jeżeli poszukuje Pani tego typu pomocy - służymy radą w Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (www.ctzo.org). Zachęcam także do przejrzenia naszego działu z dydaktyką i przeczytania o anarchii żywieniowej i "wilczym głodzie na słodycze".