Witam,
Co zrobić ?
Najlepiej podjąć psychoterapię.
Witam,
zaburzenia odżywiania to złożony problem, który wymaga gruntownego leczenia. Jego podstawą (poza unormowaniem wagi, która nie jest zagrożeniem dla życia) jest psychoterapia. Zachęcam zatem, by skontaktowała się Pani właśnie z psychoterapeutą i rozpoczęła leczenie.
Życzę powodzenia,
pozdrawiam
Szanowna Pani - przybieranie na wadze po anoreksji bez kontroli dietetyka bądź opieki wiąże się między innymi właśnie z ryzykiem sięgania głównie po słodycze i duże ilości posiłków. Ma to związek z tym, co dzieje się obecnie zarówno w Pani organizmie, jak i psychice. Po pierwsze - organizm mając dostęp do jedzenia pobudza Pani apetyt, aby zjeść więcej, ponieważ dała mu Pani wcześniej informację o "stanie głodu". Obecny dostęp do jedzenia może więc traktować, jako krótką przerwę i próbuje zjeść "na zapas". Po drugie - zaburzona przemiana materii po anoreksji może powodować zaparcia i zaburzenia elektrolitowe, które wiążą się także z pozornym przybraniem na wadze. Dodatkowo cukry proste powodują szybkie uczucie sytości a następnie gwałtownie opadają - powodując szybkie uczucie głodu, dlatego może Pani sięgać po słodycze i posiłki częściej, aniżeli miałoby to miejsce po zmniejszeniu ilości słodyczy do dziennie ustalonej z dietetykiem porcji i jedzeniu zbilansowanych posiłków. Ustabilizowanie posiłków do 5 w ciągu dnia z 3 godzinnymi odstępami, zbilansowanie ich i zapewnienie wszystkich składników odżywczych powinno ustabilizować Panią od strony działania organizmu.
Jeśli zaś mowa o psychice - na początku terapii lub bez niej może Pani nadal podejmować działania związane z jedzeniem i mające przynieść Pani chwilowe poczucie spokoju. Tu: mogą to być słodycze (podwyższenie cukru powoduje chwilowe podwyższenie nastroju;komfort psychiczny sięgania po "zakazane produkty" po długim okresie odstawienia) jak i fakt nie sięgania po pełnowartościowe posiłki (odmawianie sobie pełnowartościowego posiłku może być jedną z metod karania siebie za fakt przybierania na wadze, "porażki" itp). To jednak może ustalić jedynie terapeuta. Jeżeli poszukuje Pani tego typu pomocy - służymy radą w Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (www.ctzo.org). Zachęcam także do przejrzenia naszego działu z dydaktyką i przeczytania o anarchii żywieniowej i "wilczym głodzie na słodycze".
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć zaburzenia odżywiania u dorosłej? – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Jak zakwalifikować moje zaburzenie odżywiania? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zaburzenia odżywiania po anoreksji i odchudzaniu – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Podejrzenie anoreksji przy zaburzeniach odżywiania – odpowiada Mgr Agata Wons
- Zaburzenia odżywiania - jak sobie pomóc? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak leczyć zaburzenia odżywiania? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy mnie też dopadła anoreksja? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Napady obżarstwa a anoreksja – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak wyjść z anoreksji i nie przytyć dużo? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Ciąglę się odchudzam. Czy mogę mieć anoreksję? – odpowiada Agnieszka Jamroży
artykuły
Promowanie zdrowego stylu życia czy choroba XXI wieku? Dr Stolińska: Jedzenie to jedno wielkie uzależnienie
Co się kryje za popularnością kolorowych blogów, r
"Ta choroba to samotność". Roksana Środa, dietetyk, sama musiała zmierzyć się z anoreksją, SIBO, IBS i PCOS
Roksana Środa, 27-letni dietetyk kliniczny, przesz
Zespół jedzenia nocnego - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zespół jedzenia nocnego to zaburzenie odżywiania.