Dieta dla 14-letniej dziewczyny po anoreksji

witam mam 14 letnią córkę która ma niedowagę w związku z anoreksją chcąc przytyć od roku nie uprawia sportu tylko leży dniami codziennie je 1-2 rzeczy smażone codziennie wieprzowine i wołowine dużo słodyczy i tłuszczu codziennie tłuszcze utwardzone. Taki tryb życia prowadzi ponad rok czy grozi jej miażdżyca?

Dzień dobry!
Pani niepokój związany z trybem życia córki jest uzasadniony. Warto zauważyć, że pomimo iż córka stara się przytyć to sposób w jaki to robi wcale nie wydaje się być objawem zdrowia.
Proponuję udać się z córką na konsultację do psychologa bądź terapeuty, pomocna mogłaby być również wizyta u dietetyka, który wskaże, w jaki sposób można w zdrowy sposób powrócić do prawidłowej wagi.
Powodzenia!

W powrocie do zdrowia po przebytej anoreksji niezmiernie ważna jest ZBILANSOWANA DIETA bogata w odpowiednie substancje odżywcze. Niezmiernie ważne jest, aby córka przyswajała zarówno węglowodany złożone, jak i białka, tłuszcze, produkty mleczne bogate w wapń, witaminy i minerały itd. W diecie tej jednym słowem powinno pojawić się "po trochę wszystko". Posiłki powinny być urozmaicone i zawierać produkty z różnych grup pokarmów.
Bardzo ważne jest także, aby córka trzymała się regularnego jadłospisu - 3 dania główne (śniadanie, obiad, kolacja) + przekąski w ciągu dnia. Celem jest wprowadzenie diety minimalizującej ryzyko utraty kontroli nad spożywanymi pokarmami poprzez REGULARNE jedzenie posiłków w ciągu dnia.
W tym wypadku polecam udać się z córką na konsultację do dietetyka, który rozpisze konkretną dietę dla Pani córki, dostosowaną do jej stanu psychofizycznego.