Jaka dieta dla 13-letniej córki?

Witam interesuje mnie ustalenie diety dla 13 letniej corki ktora w ostatnim roku schudla 30 kg w tej chwili wazy 48 kg przy wzroscie 166 cm obawiam sie poczatkow anoreksji

Chociaż córka nie ma jeszcze dużej niedowagi, tak duży spadek masy ciała może być niepokojący i sugerować występowanie zaburzeń odżywiania. Zalecałabym kontakt z psychologiem/psychiatrą oraz szczerą rozmowę z córką. Z podanych przez Panią danych wynika, że córka już w tej chwili ma lekką niedowagę - jeżeli nadal chce się odchudzać, jest to bardzo niepokojący sygnał.

Myślę, że to już nie początki a rozwinięta anoreksja. Aby dobrać zarówno dietę, jak i metody leczenia nie wystarczy porada online, lecz niezbędna jest konsultacja osobista z zespołem lekarz-psycholog-dietetyk. Lekarz-psycholog-dietetyk sprawdzić czy spadek wagi nie przyniósł już jakichś spustoszen. Psycholog-praktyk znalazł z córką źródło problemu i zacząl nad nim pracować. I dietetyk-by ułożył odpowiednią, dostosowaną do przypadku córki dietę. Proszę nie zwlekać z działaniem, bo anoreksja to przebiegła choroba. Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Przy tworzeniu diety dla nastolatki należy pamiętać o jej zbilansowaniu oraz dostarczeniu odpowiednich składników pokarmowych do rozwoju. Według podanych informacji, masa ciała córki nieco odbiega od norm. Natomiast należy zwrócić uwagę, czy dziecko dalej się nie odchudza i czy spożywa dobrze zbilansowane posiłki. W tym przypadku warto zwrócić się do specjalisty, np. psychodietetyka, bądź dietetyka dziecięcego, który stworzy odpowiednią dietę oraz przekaże córce najważniejsze informacje dotyczące zdrowego odżywiania. W diecie dziecka należy zwrócić uwagę na podaż warzyw i owoców, gdyż one są głównym źródłem witamin i składników mineralnych. Ważna jest również ilość pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, które jest materiałem budulcowym. Tłuszcze w diecie są potrzebne do tworzeniu hormonów wpływających m.in. na rozwój dziecka. Dlatego dieta nastolatki powinna być zróżnicowana, aby dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Nastolatek na diecie.
http://bydgoszcz.mojdietetyk.pl/artykuly/nastolatek-na-diecie.html?c=3