Dzień dobry!
Ludzie różnią się między sobą różnymi cechami i umiejętnościami, m.in. właśnie predyspozycjami sportowymi, wynikami w nauce, osiągnięciami w jakiejś konkretnej sferze itp. Również potrzeba samorealizacji, rozwijania się, a nawet rywalizowania z innymi jest naturalna. Na związek może to jednak wpływać zarówno pozytywnie i dopingująco, łączyć ludzi w dążeniach do swoich celów - jak i negatywnie. Dlaczego czuje się Pan gorszy od dziewczyny? Dlaczego byłby Pan szczęśliwszy czy uznawał Wasz związek za bardziej udany, gdyby wygrał zawody sportowe? Czy rzeczywiście uważa Pan, że to właśnie (indywidualne sukcesy) jest najlepszą receptą na udany związek i gwarancją wspólnego szczęścia? Warto zastanowić się, co Pan czuje, czego Panu brakuje, co jest dla Pana źródłem tej przykrości, którą czuje obecnie. Dlaczego nie czuje się Pan "wystarczająco dobry", nie zauważa swoich zalet i mocnych stron lub uważa je za niedostatecznie dobre? Czy czuje Pan, że dziewczyna w jakiś sposób daje mu odczuć swoje niezadowolenie czy wyższość? Czy w innych sytuacjach - wśród przyjaciół, w rodzinie - czuje się Pan równy, wartościowy, szanowany, akceptowany?
Pozdrawiam!
Witam. Może warto pójść na żywo porozmawiać ze specjalistą o tym bądź podjąć sie psychoterapii. Jeżeli Pan czuje się gorszy to czułby sie tak nawet gdyby dziewczyna nie startowała w zawodach takich. Trzeba się sobie przyjrzec o co chodzi a nad tym pracuje się w psychoterapii.
Magdalena Brabec
Rozmawiał Pan o tym z dziewczyną? Może warto zapytać ja, za co Pana ceni, co się jej w Panu podoba? Zapytać o to bliskich i przyjaciół. A także realistycznie przyjrzeć się swojemu doświadczeniu- czy na pewno nie osiąga Pan sukcesów, nie jest w niczym dobry?
To może także zachęcić Pana do pracy nad sobą, rozwoju.
jesli Pana dziewczyna jest z Panem, to macie tyle samo zalet/wad... prosze poszukac swoich atutow... pomaga w tym psychoterapia lub psychoedukacja (tzn.czytanie+działanie).to drugie jest tansze, ale trudniejsze.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza
Witam. Być może potrzebuje Pan własnych sukcesów, takich które spowodują, że poczuje się Pan dumny z siebie. W męskim myśleniu funkcjonuje stereotyp, że sporty wiążą się z mężczyzną, a nie kobietą. Być może podświadomie rywalizuje Pan o dominację ze swoja dziewczyną. To wszystko: być może, ponieważ Pan sam powinien dotrzeć do przyczyn odczuwania niskiej wartości. Nie warto się porównywać do kogokolwiek, natomiast warto pracować nad własnym poczuciem wartości. Zrobić to Pan może zgłaszając się do psychologa lub psychoterapeuty po pomoc i wsparcie. Korzystanie z psychoterapii jest związane z rozwojem osobowości, jeżeli ją Pan podejmie to może to być pierwsza rzecz, z której poczuje się Pan dumny. Powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Poczucie niższości wobec partnera – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Problemy z samooakceptacją i niska samoocena u dziewczyny – odpowiada Sylwia Osada
- Jak się zmienić dla dziewczyny? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Dlaczego tak trudno jest mi znaleźć swoją miłość? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Brak zaufania ze strony dziewczyny – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Dlaczego się boję, że jestem słaby psychicznie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zachowanie dziewczyny po rozstaniu – odpowiada mgr Jakub Pyka
- Czuję się gorszy od innych – z czego to wynika? – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Dlaczego nadal cierpię po rozstaniu z ukochaną? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak mogę zwrócić uwagę dziewczyny na siebie? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Traktujmy psychosomatyków poważnie
Materiał prasowy: Prószyński Media Fragment książ
"Nie jestem zaklinaczem dzieci. Jestem psychologiem. Uczę, jak wychowywać" - rozmowa z Michałem Kędzierskim
Pięciolatek, który podczas ataku złości demoluje m
Choroba afektywna dwubiegunowa. Agnieszka opowiada, jak wygląda życie z chorobą bipolarną (ChAD)
Nawet lekarzom zdarza się mylić jej objawy z depre