Dlaczego mam mdłości na samą myśl o zjedzeniu warzyw?

Dzień dobry, Zwracam się z problemem z którym sam nie mogę sobie poradzić. Mam 26 lat i od kiedy pamiętam nie jem warzyw a owoce tylko kilka wybranych. Odczuwam niechęć na samą myśl o zjedzeniu warzywa a przy próbie posmakowania mam odruchy wymiotne. Zdaję sobie sprawę z tego jak ważne są warzywa w diecie i próbuję na rożne sposoby włączyć je do diety ale niestety z marnym skutkiem. Nie jest to wina smaku warzyw bo praktycznie nawet nie znam tych smaków ale sama myśl o tym, że spróbuje zjeść jakieś warzywo powoduje mdłości. Proszę o pomoc bo już nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje i jak to pokonać.

Dzień dobry,

Istnieje co najmniej kilka sposobów, które pozwolą zwiększyć spożycie niezwykle cennych dla zdrowia warzyw w diecie. Na myśl przychodzą mi następujące pomysły:

1. Włączać warzywa do smoothie/koktajlów w połączeniu z owocami i wodą (np. dodatek ciemnozielonych warzyw liściastych - szpinak, jarmuż, natka pietruszki, bądź selera naciowego, marchwi).

2. Przygotowywać pasty kanapkowe (np. marchewkowy lub pomidorowy hummus, pasta pomidorowa z tuńczyka i jajka, pasta z pieczonego bakłażana, pasta z cukinii, tofu i papryki).

3. Dodawać do potraw obiadowych przecier pomidorowy (inaczej passatę), ząbek czosnku wyciśnięty przez praskę, świeże zioła, pieprz ziołowy, odrobinę soli, które poprawią znacząco smakowitość dań obiadowych.

4. Spożywać każdego dnia jedną lub maksymalnie dwie szklanki świeżego soku warzywnego lub warzywno-owocowego (100 % warzyw i owoców, bez dodatku cukru).

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl