Dlaczego mój chłopak zakłada rajstopy i pończochy?

Chciałabym się dowiedzieć czy z moim chłopakiem jest coś nie tak jeśli lubi zakładać rajstopy i spódniczki. Powiedział że czuje się w tym dobrze. Czy takie zachowanie jest normalne?

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej Pani Chłopak jest transwestytą. Transwestytyzm o typie podwójnej roli (ICD-10 F64.1) – polega na ubieraniu się w stroje płci przeciwnej w celu uzyskania zadowolenia z chwilowego doświadczenia bycia osobą płci przeciwnej, bez pragnienia trwałej zmiany płci. Przebieranie obywa się bez satysfakcji seksualnej. Według DSM-IV tego typu stan nie należy do zaburzeń. W obowiązującej obecnie klasyfikacji międzynarodowej ICD-10 zaburzenie to zalicza się do zaburzeń identyfikacji płciowej (F64.x).- wg. Wikipedii. Zachowanie to nie jest normalne wg. definicji. Najważniejsze jest to - Czy to Pani przeszkadza? Często partnerzy z różnymi dewiacjami seksualnymi tworzą długo falowe i satysfakcjonujące związki. Udaje się im nie pogłębiać zaburzenia. Ograniczają się do jednego typu zachowań. Jeśli jest Pani szczęśliwa w tym związku i te zachowania nie bardzo Pani przeszkadzają może nie ma powodu rozpoczynać leczenia. Jeśli jednak to Panią bardzo niepokoi a zachowania partnera nasilają się - proszę zgłosić się najlepiej na terapię pary do psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie. Magdalena Bąk. http://psychoterapeutka.net.pl/

Witam,
Pyta pani o delikatną materię. Ustalenie jaka jest diagnoza pani partnera wymagałoby zebrania szczegółowego wywiadu seksuologicznego od niego.

Jesteście państwo w związku, zatem jego zachowania mogą też wpływać na panią, mam na myśli to, że mogą one być dla pani akceptowalne lub nie, z pewnością ma pani wiele pytań. Sugeruję szczerą rozmowę z partnerem także na ten temat.

Na pytanie o to, czy zachowanie chłopaka jest normalne czy nie, można udzielić dwóch różnych odpowiedzi. W sensie statystycznym zachowanie to nie jest normalne, gdyż większość mężczyzn nie ubiera się w spódniczki. Jednak w sensie normy partnerskiej, kiedy oboje partnerów akceptuje takie zachowanie, można je zaliczyć do normy seksuologicznej.