Dlaczego mój partner nie chce mi się oświadczyć?

Witam pyt do psychologa - Jestem z partnerem od 2 lat nie widać żadnych oznak do zaręczyn bo jakieś 5 lat oświadczył się innej dziewczynie a ta później odeszła do innego. Dowiedziałam się o tym fakcie nie dawno nic mu nie mówiłam i teraz nie wiem co mam robić? Nie czuje się z tym dobrze a gdy są poruszane temat zaręczyn przez kogokolwiek to zaraz jest że wszyscy tylko nalegają. Podkreślę, że on ma 34 lat a ja 32 . Z góry dziękuję.

WIek nie jest w takich sprawach istotny. Najistotniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, zaufania, przynależnosci, przyjaźni, czy miłości. Czasami by nabrać pewności, że "to jest właśnie ta osoba" potrzeba więcej czasu (notabene 2 lata to dość krótka znajomość) i przyspieszanie faktów jedynie może zaszkodzić, spłoszyć, spowodować opór. Pani partner przeżył bardzo trudne chwile otwierając się przed dziewczyną, oświadczając się jej, po czym będąc odrzucony. Nie dziwi więc fakt, że obecnie nie jest tak ufny i otwarty. Proszę uzbroić się w cierpliwosć, otaczać partnera troską i miłoscią, budować wasze wspólne bezpieczeństwo - wtedy być może zdecyduje się on na oświadczyny. Naleganie, ciągłe rozmowy na ten temat, czy jawne naciski jedynie spowodują efekt odwrotny do zamierzonego i partner może pod taką presją...po prostu uciec. Pozdrawiam.

Wcześniejsze doświadczenia mogą mieć wpływ i być przenoszone na obecny związek. Ale może być tez tak, że partner (bez przenoszenia emocji) nie jest pewien swoich uczuć i emocji i dlatego nie podejmuje "ostatecznych" decyzji. Warto zachęcić partnera do przepracowania zranienia z poprzedniego związku ( np w relacji z psychoterapeuta) i wrócić potem do tematu związku i małżeństwa.