Dlaczego moja krew za szybko krzepnie?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mam powód do niepokoju, ponieważ 3 razy moja krew skrzepla podczas badania morfologi i nie mogli zrobić mi wyników. Nie mam całkowicie żadnych objawów. Czuje się bardzo dobrze. 5 dni przed badaniem miałem szczepienie na covid JJ i 2 dni przed badaniem zaczęłam brać lęk trittico. Czy jest problem z moja krwią?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skok ciśnienia o którym Pani pisze w treści pytania nie jest bardzo duży i na pewno nie powinien budzić bardzo silnego niepokoju. W trakcie aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń czy szybkiego marszu dochodzi do wzrostu zarówno ciśnienia, jak i przyspieszenia tętna. Jako, że jest Pani w bardzo wczesnej ciąży to obciążenie organizmu jest jeszcze niewielkie. Dlatego też w tej sytuacji, nie ma potrzeby bardzo obawiać się o zdrowie nienarodzonego dziecka. Kobiety w ciążach fizjologicznych, bez obciążeń chorobami przewlekłymi, nie mają przeciwwskazań do wykonywania aktywności fizycznej różnego rodzaju (po konsultacji z ginekologiem). Jeżeli takie wartości ciśnienia występowałyby u Pani często lub codziennie, to wówczas faktycznie można myśleć o diagnostyce nadciśnienia tętniczego. Na ten moment trzeba zachować spokój i obserwować rozwój sytuacji. Ewentualnie, jeśli to zdarzenie budzi u Pani bardzo duży niepokój, to warto sobie mierzyć raz dziennie ciśnienie, aby mieć wiedzę, czy wzrosty wartości pojawiają regularnie się czy to był jednorazowy incydent. Ponadto, może Pani podczas wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego ciążę zapytać o prawidłowe wartości ciśnienia dla ciężarnych. Zachęcamy zatem do prowadzenia spokojnego, zdrowego trybu życia (odżywiania, zapewnienia sobie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, unikania dużej ilości stresu). Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia w kolejnych tygodniach ciąży.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe

https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-trymestr-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.