Dlaczego muszę wtedy oddać stolec?

Witam mam 18 lat i niedoczyność tarczycy a konkretniej hasimoto odkąd pamiętam, oczywiście jak u 90% osób z tą chorobą mam nadwagę i jak chyba większość próbuje ją zrzucić od jakiegoś miesiąca codziennie w domu truchtam w miejscu, na początku nawet jedna minuta dla mnie to było spore wyzwanie obecnie truchtam średnio 15 i próbuje czas wydłużyć jednagrze zauważyłem pewną zależność zawsze po zakończeniu takiego biegania chce mi sie skorzystać z toalety i nie chodzi tu o siku i w zasadzie nie wiem co o tym myśleć taka sytuacja znaczy iż pobudziłem swój metabolizm i zaczynam chudnąc czy może to objawa jakiejś innej choroby którą posiadam a moze oba? Nie wiem co o tym myśleć.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

W celu redukcji masy ciała konieczny jest ujemny bilans energetyczny (mniejsza ilość kalorii musi być przyjmowana z pożywieniem przez organizm niż przez niego zuzywana) i nie ma znaczenia czy Pan truchta wtedy czy siedzi, jeśli bilans kalorii nie będzie ujemny, redukcja masy ciała nie nastąpi. Oczywiście będąc aktywnym fizycznie, znacznie łatwiej jest zredukować nadmierną tkankę tłuszczową, lecz należy pamętać, by nie zwiększać jednocześnie ilości przyjmowanych kalorii. Ruch wpływa na poprawę perystaltyki jelit, więc jeżeli większość czasu spędza Pan w pozycjach statycznych, to trucht może mieć wpływ na opisane przez Pana "dolegliwości".

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego dziecko nie może oddać stolca?

Witam, Mam problem z córeczka 4 latka. Po każdej chorobie bądź przeziebieniu dochodzi u niej do zaparć przez co boi się załatwiać i nie chodzi do toalety przez parę dni a jak już się uda to okropnie płaczę, poci się ale się udaje i później zaczyna się problem, mówi, że boli ja pupa, nie może usiedziec w jednym miejscu, cały czas leży, nie chce chodzić, byliśmy u paru lekarzy, każdy mówi, że nie ma hemoroidów ani szczeliny odbytu i zalecane jest podawanie jej probiotykow. Trwa to 2 miesiące i dziecko dochodzi do siebie. Jest to okropny problem bo córka chodzi do przedszkola ale nic w tym czasie ja nie interesuje bo mówi, że ciągle boli ja pupa. Proszę o poradę.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Niestety nie ma na to sensownej porady. Ze swojej strony mogę zaproponować podawanie dziecku makrogoli - Dicopeg junior, który rozmiękcza kał i jest bezpieczny dla dziecka. Pomoże oddać bezboleśnie nawet duże ilości zalegającego kału

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego niemowlę nie oddało stolca?

Witam, moje 6tygodniowe dziecko od wczoraj nie zrobiło kupki. Widzę, że czasem podkurcza nóżki robi się czerwona i napina się, przy tym się denerwuje i płacze. Za chwilę jest spokój i na nowo. Czy mogą to być zaparcia? Jak pomóc dziecku?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

nie wspomina Pani w jaki sposób dziecko jest karmione – dzieci żywiące się mlekiem matki mogą nie wypróżniać się nawet przez kilka dni. Jeżeli karmi Pani dziecko mlekiem modyfikowanym, to kupa powinna być w pieluszce codziennie, choć należy liczyć się z faktem, że mieszanka mlekozastępcza bywa niekiedy zbyt ciężkostrawna i zapierająca dla niemowlęcia.

W Pani przypadku, skoro dziecko manifestuje dolegliwości trawienne, prawdopodobnie konieczne będzie przepajanie niemowlęcia i/lub zmiana mieszanki mlekozastępczej. Jeśli karmi Pani własnym pokarmem – warto proponować pierś jak najczęściej. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Proszę pamiętać, że z uwagi na niedojrzałość, nie tylko układu pokarmowego niemowlęcia, ale całego organizmu, problemy z wypróżnianiem się nie muszą zawsze oznaczać stanu patologicznego, wymagającego interwencji. Jeżeli zaobserwuje Pani, że stolec oddany przez niemowlę jest miękki, to może to oznaczać, że naprężanie się, podkurczanie nóg i trudności z wydalaniem kału spowodowane są tzw. dyschezją niemowlęcą, czyli zaburzeniem koordynacji mięśni brzucha. Problem ten powinien z czasem ustąpić. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/stekanie-noworodka.

W przypadku zaparć pediatra musi zadecydować o leczeniu – niekiedy konieczne jest podanie czopka glicerynowego, choć warto unikać tego rozwiązania tak długo, jak to jest możliwe.

Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty