Dlaczego partner woli oglądać pornografię?

Witam serdecznie. Jestem kobietą, mam 32 lata. Od ponad 10 lat jestem w związku. Problem jest z tym, że mąż przez pierwsze 3 lata miał ochotę na seks, mówił że bardzo go kręcę i było to widoczne . Później dość drastycznie ta częstotliwość zaczęła spadać, nie pomagały moje zachęty czy inicjowanie zbliżeń. Partner zbywał mnie, mówił, że seks nie jest najważniejszy, że jestem nimfomanką. A ja jedynie chciałam bliskości, częściej niż raz na pół roku. Nie tak dawno na jaw wyszło, że partner od wielu lat ogląda pornografię... Kiedy z nim porozmawiałam, przyznał się, że robił to codziennie, czasem częściej. Nie mogę sobie poradzić ze sobą od tego momentu. Zawsze lubiłam swoje ciało, akceptowałam je i miałam się za atrakcyjną kobietę. Jednak jeśli mój mąż wybierał tyle lat pornografię, zamiast zbliżeń z żoną, to nie potrafię już o sobie dobrze myśleć. Jestem zazdrosna, rozgoryczona, poniekąd czuje się zdradzona. Rozumiem czasami oglądnąć film dla dorosłych, kiedy jednocześnie występują zbliżenia. Ale filmy zamiast realnego partnera? Jak mam sobie poradzić z tym? Czuje się ze sobą tak źle...

Szanowna Pani,

Problem nie leży w Pani - to zupełnie zrozumiałe,że czuje Pani ogromną frustrację z powodu braku zbliżeń z mężem. Czy rozmawiała Pani z mężem o podjęciu przez niego terapii? Uzależnienie od pornografii jest poważnym problemem,który ma ogromny wpływ na relację małżeńską, w tym życie seksualne pary. Może Pani oczywiście poszukać dla siebie pomocy psychoterapeutycznej, ale mechanizm jest podobny do alkoholizmu - rodzina może poddać się terapii dla współuzależnionych,lecz sytuacja się nie zmieni, gdy osoba uzależniona od alkoholu nie podejmie leczenia.

Po terapii indywidualnej męża, warto poważnie rozważyć psychoterapię małżeńską, by było Państwu łatwiej do siebie wrócić.

Życzę Pani dużo dobrego.

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online