Dlaczego zmagam się z problemami ze snem?

Witam! Od ok. tyg mam problemy ze snem, tj. wieczorem mimo dużego zmęczenia nie mogę zasnąć (zajmuje mi to ok godzinę) a kiedy już zasnę to b. często się budzę. Przez co całymi dniami jestem przemęczona, mam problemy z nauką i koncentracją. Do tego codziennie ból głowy. Ostatnio też musiałam przerywać treningi- podczas wyk. ćwiczeń miałam zawroty, bóle głowy i uczucie jakbym miała zemdleć. Nigdy tak nie miałam. Początkowo wiązałam to oddaniem krwi (miesiąc temu), ale czy to możliwe? Martyna

Witam Panią. Dzięki temu co zamieściła Pani w swoim opisie myślę o dwóch możliwych hipotezach. Pierwsza to wpływ stresu. Jeśli jest on zbyt silny i/lub długo utrzymujący się może powodować rozregulowanie naszego układu nerwowego. To z kolei może przyczynić się do rozregulowania naszego naturalnego rytmu snu i czuwania. Druga hipoteza dotyczy Pani treningów. Warto przyjrzeć się im pod kątem intensywności. Warto by Pani sprawdziła ze specjalistą czy sposób w jaki Pani trenuje jest optymalny dla Pani organizmu. Warto też wykonać podstawowe badania na które skieruje Panią lekarz rodzinny. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam Panią,

wypowiedź Pana magistra Piotra Jana Antoniaka jest bardzo trafna, chciałabym jedynie dodać, że bardzo istotna jest pora ćwiczeń - jeśli zmieniła Pani godziny treningów lub ćwiczy Pani do trzech godzin przed snem to może być właśnie gotowe rozwiązanie. Proszę pamiętać o tym, że organizm potrzebuje czasu na wyciszenie po treningu. Mam nadzieję, że po intensywnych ćwiczeniach nie zapomina Pani o ćwiczeniach wyciszających i rozciągających. Ponadto dla Pani jako osoby aktywnej fizycznie dobrym pomysłem wydają się ćwiczenia relaksacyjne.
Ze względu na zawroty głowy zalecam podstawowe badanie krwi. Organizm na regenerację ilości czerwonych krwinek potrzebuje około 48 godzin od oddania krwi, jednak sportowcy często uskarżają się na pogorszenie formy nawet do 3 - 4 tygodni - za czynnik ograniczający uważa się spadek poziomu hemoglobiny czyli białka, które jest odpowiedzialne za transport tlenu do komórek ciała (prawdopodobna przyczyna zawrotów głowy).

Najprawdopodobniej w ostatnim okresie wydarzyło się coś niepokojącego w Pani życiu i ma to związek z jakością Pani snu. Proszę przeanalizować co się ostatnio działo. Bardzo często stres powoduje, że rozregulowuje się układ nerwowy i w konsekwencji występują trudności z zaśnięciem. Pomimo tego bardzo ważne jest teraz aby kładła się Pani o tej samej godzinie, jeśli nie będzie Pani mogła usnąć, proszę leżeć z zamkniętymi oczami i spróbować się zrelaksować. Sen przyjdzie.

Pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl