Witam serdecznie!
Dziękuję za to pytanie. Chociaż zwykle aktywność fizyczna korzystnie wpływa na jakość snu, to jednak osoby intensywnie trenujące często uskarżają się na problemy ze snem. Najczęstszą przyczyną są zbyt intensywne treningi (zwłaszcza w godzinach wieczornych) prowadzące do przetrenowania oraz stosowanie środków stymulujących.
Nie napisał Pan, jak dynamiczne są Pana treningi. Czy próbował Pan zmniejszyć ich intensywność do takiego poziomu, by nie miały niekorzystnego wpływu na sen? Być może jest Pan po prostu przetrenowany, przemęczony. Należy pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny to duże obciążenie dla organizmu, zwłaszcza dla serca. Wydzielają się duże ilości hormonów pobudzających – m.in. adrenaliny, noradrenaliny. Ten stan pobudzenia utrzymuje się jeszcze wiele godzin po zakończeniu treningu. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek sprawdzał Pan sobie tętno oraz mierzył ciśnienie po wysiłku oraz przed pójściem spać. Jeśli nie, to proszę zacząć to robić. Te parametry mogą być istotne dla oceny pracy Pana serca. Zalecałabym też wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie pakietu badań podstawowych, w tym oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i minerałów.
Odpowiedź może też leżeć w diecie. Czy nie zmniejszył Pan drastycznie ilości spożywanych węglowodanów w celu szybszej utraty wagi lub wymodelowania sylwetki (tzw. modne „docięcie”)? Wielu sportowców zauważa poprawę snu (zarówno skrócenie czasu potrzebnego na zaśnięcie, jak i lepszą jakość snu), gdy przed snem jedzą posiłek zawierający większą ilość węglowodanów. Związek ilości węglowodanów w diecie z jakością snu wykazał zespół naukowców z Uniwersytetu Loughborough. Z wniosków opublikowanych na łamach "Journal of Sports Sciences" wynika, że zwiększenie ilości tych składników w diecie cyklistów zmagających się z zaburzeniami snu przyniosło dobre efekty: poprawiła się jakość snu i regeneracja potreningowa, polepszyły się wyniki sportowe, a także nastrój i kondycja psychiczna. Pewną pomocą może być dla Pana także suplementacja magnezem w godzinach wieczornych oraz stosowanie ziołowych preparatów ułatwiających zasypanie.
Więcej informacji o wpływie diety na sen znajdzie Pan w poniższych artykułach:
• https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-sen
• https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-dzieki-diecie-mozesz-poprawic-swoj-sen-7-potwierdzonych-naukowo-porad
Pozdrawiam Pana serdecznie!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak mogę pozbyć się bezsenności? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Ile kalorii jeść i w jakich porcjach? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Czy jest coś, oprócz leków, co pomoże mi zasnąć? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Problem ze snem u 26-latka – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Jakie są sposoby relaksu przed snem? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Spożywanie posiłków po treningu – odpowiada Dr Anna Brinken
- Co mogą znaczyć problemy ze snem po treningu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problem ze snem przy neurastenii – odpowiada Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
- Jak pomóc nastolatce, która boi się spać? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Jak leczyć te problemy ze snem u 25-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Nie lekceważ bólu mięśni. Jeżeli ma to związek z treningiem, to może być gorączka mięśniowa czyli tzw. DOMS
Po intensywnym wysiłku fizycznym wielu uprawiający
Tips&Tricks - Jak wzmocnić swój sen?
Ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, trudności z konce
Chodzisz spać o tej porze? Narażasz swoje serce na poważne problemy
Ćwiczenia fizyczne Dzięki regularnej aktywności fi