Duszności i czarne myśli po śmierci kolegi

Witam problemy zaczęły się od momentu gdy dowiedziałam się o śmierci mojego kolegi. Wtedy pierwszy raz pojawiły się duszności czarne myśli i ciągłe złe samopoczucie. Kiedyś żyłam tylko sportem, teraz nawet to powoduje że mam wrażenie, że za moment zedleję, umrę świat się skończy. Zazwyczaj wieczorami przychodzi taka pora że mam napady paniki. Podczas rodzinnych spotkań towarzyszą mi nieznośne myśli poczucie beznadziei. Tak bardzo chcę wrócić do stanu normalnego. Proszę o drobną radę.

Witam, strata lub śmiercią osoby z grona znajomych zawsze porusza emocjonalnie, może też być pierwszym w życiu doświadczaniem dla młodej osoby, iż śmierć nie dotyka wyłącznie osób starszych, lecz również młodych. Nierzadko takie doświadczanie uruchamia stany lękowe, wpływa na obawy, refleksję dotycząca życia itp.
Opisane przez Panią objawy mają charakter nerwicowy (duszności, omdlenia, panika), równocześnie poczucie beznadziei wynika z doświadczania śmierci i jest ono częścią żałoby, której doświadczamy po stracie bliskiej osoby. To wydarzanie mocno na Panią wpłynęło, jeśli czuje Pani, że sama sobie z tym nie poradzi, proszę pomyśleć o konsultacji psychoterapeutycznej i przy wsparciu terapeuty poszukać odpowiedzi, skąd ta siła objawów, które Panią męczą. Powodznia

Objawy lękowe nerwicowe związane - w Pani przypadku- ze zdania sobie sprawy z własnej śmiertelności- są objawami, nad którymi najlepiej pracować z psychologiem. Zachęcam do spotkania. Będzie Pani mogła przepracować emocje związane ze śmiercią przyjaciela, jak i przyjrzeć się własnym celon, nadawaniu sensu swojemu życiu, pogodzeniu się z tym, czego zmienić Pani nie może i zmotywowaniem się do zmiany tego, na co ma Pani wpływ.

prosze poszukac dobrego terapeuty, ktory oprocz terapii robi tez ustawienia systemowe rodzin.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza