Dzienna dawka białka a treningi

Witam mam 30 lat 170 cm i 66 kg wagi zacząłem nie dawno chodzić na siłownię ze względu na dobre samopoczucie oraz wzrost masy i mięśni . Moje pytanie dotyczy ile gram bialka powinienem spożywać dziennie w dniu treningu oraz w dniu kiedy mam wolne od treningu ?? Z góry dziękuję

Witam. Zaznaczam od razu, że nie jestem trenerem personalnym...ale moja opinia to: racjonalna ilość białka w diecie to 0,8-1g białka na kg masy ciała. Może Pan wybrać tą górną granicę. Większe ilości tj. 1,2g i więcej stosują sportowcy wyczynowi, którzy trenują codziennie po wiele godzin, a to też odbywa się pod bezpośrednim okiem dietetyka. Podejrzewam, że osoby trenujące na siłowni spożywają go znacznie więcej, ale na dobrą sprawę nie znają konsekwencji tego nadmiaru, co z tego, ze teraz wyglądają "fajnie", jest ta muskulatura, jak za parę lat nie dadzą radę trenować, a pozostaną z uszkodzonymi np. nerkami, wątrobą, spowodowane zbyt dużą ilością białka w diecie. Dodatkowo przy zwiększonej ilości białka w diecie trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów, aby na bieżąco wypłukiwać zbędne produkty przemiany białka (np. kryształki kwasu moczowego), a niestety większość nie ma takiego nawyku, konsekwencją jest choroba (np.dna moczanowa).