Fobia u 9 latka dotycząca dużych liści

Witam.Mam dość nietypowy problem.Syn mojej siostry (lat 9) ma dosc dziwna fobie.panicznie boi sie duzyh lisci.liscie te rosna zwykle w okolicy rowów, alejek (wygladaja jak liście od rabarbaru) kiedy na spacerze zobaczy te liscie natychmiast staje, cialo mu sztywnieje, strach widać w oczach i nie ma możliwości zeby dalej poszedł.Co mamy robic?? czy wizyty u psychologa sa konieczne?proszę o pomoc.

Mgr Agata Kulpa-Kulpińska

Zachęcam, do wizyty u psychologa dziecięcego. Może uda się dotrzeć do przyczyn takiego zachowania u siostrzeńca. Być może syn siostry coś zobaczył, czegoś doświadczył co jest dla niego trudne emocjonalnie.
Pozdrawiam.

Witam. Fobie to zaburzenia nerwicowe, których objawem jest uporczywy lęk przed określonymi przedmiotami czy sytuacjami.Wiążą się z objawami psychosomatycznymi czyli towarzyszą im często duszności, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, szczekoscisk, przyspieszona akcja serca, sztywność ciała czy nadmierne pocenie się. Pani siostrzeniec z racji młodego wieku, może mieć kłopoty z dokładnym określeniem swojego stanu, jednak z pewnością pojawienie się fobii dostarcza mu wiele cierpienia. Dlatego, koniecznie proszę zgłosić sie do psychologa dziecięcego, pracującego w nurcie biehawioralno-poznawczych, najbardziej skutecznym przy tego typu zaburzeniach. Trzymam kciuki i pozdrawiam Aneta