Głośne zachowywanie się 17-miesięcznej córki

Witam.Jestem mamą dwójki dzieci.Syn ma 8 lat a córka 17 miesięcy.Problem mój dotyczy córki.Otóż moja córka od urodzenia była bardzo głośnym dzieckiem.Ale teraz też często bardzo głośno się zachowuje.Nie potrafi usiedzieć ani minuty w jednym miejscu.Wszędzie jest jej pełno.Potrafi wejść nawet na stół.Gdy mówi jej się że nie wolno to niby odchodzi,ale za chwilę potrafi zrobić to samo.Nie wiem jak reagować w takich sytuacjach.Czy powtarzać do znudzenia że nie wolno.Potrafi piszczeć z byle powodu.

Witam,
drogą internetową trudno będzie postawić konkretną diagnozę - jakie podłoże mają zachowania Pani córki. Z Pani opisu można wywnioskować, że córka robi wiele, aby uwaga była skupiona właśnie na niej. Może warto przyjrzeć się temu pod tym kątem. Zachęcam także do używania krótkich sformułowań do dziecka, unikając w nich słowa "nie" - np. zamiast nie wchodź na stół to odejdź od stołu itp. Ponadto dzieci potrafią skupiać na sobie uwagę z wielu powodów, albo odczuwają jej zbyt mało, albo ich zachowania pozwalają nie zajmować się problemem, który jest w rodzinie, między małżonkami... Zachęcam do przyjrzenia się temu w szerszym kontekście, a przy tym życzę wytrwałości i konsekwencji. Jeśli nadal niepokoiłyby Panią zachowania córki, proszę zgłosić to pediatrze, który oceni sytuację pod kątem medycznym.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam. Trudno stwierdzić czy po prostu ma taki temperament a pani inne wyobrażenie o swoim dziecku czy idzie to w stronę ADHD.