Opis zaburzeń mógłby sugerować, że córka cierpi na zaburzenia osobowości, dlatego zachęcałabym do postawienia jej jasnych i wyraźnych granic i rozpoczęcia leczenia.
Być może dobrym pomysłem byłby skorzystanie z pomocy terapeuty rodzinnego- nawet jeśli córka nie zdecyduje się na spotkanie, Państwo będą mieli okazje popracować nad wzmocnieniem w roli rodzica, asertywnością, stawianiem granic, oddawaniem odpowiedzialności, poczuciem kompetencji, pewności siebie i wartości itp, a dzięki temu ułożyć swoje relacje z dorosła (choć zależną od Państwa i nie biorąca odpowiedzialności za swoje życie) córką.
Żeby coś się zmieniło, najczęściej trzeba zacząć od zmiany siebie, swoich postaw i zachowań. To pociąga za sobą zmiany w całej rodzinie. Taki efekt śniegowej kuli.
Witam,
niestety nie znam żadnych grup wsparcia, ale może warto byłoby jeszcze poszukać platformy porozumienia z córką, zastanowić się co ona może chcieć państwu przekazać poprzez swoje zachowania oraz co Państwo z związku z tym czują? Zapewne istnieją jakieś obszary porozumienia. Rozumiem, ze martwi Państwa wycofanie córki, warto o tym porozmawiać, co to dla Państwa znaczy, jak Państwo na to reagują. Nie udało mi się znaleźć żadnych grup wsparcia, jednak może warto udać się na konsultacje do psychologa. Będą mogli tam Państwo porozmawiać o swoich emocjach związanych z tą sytuacją oraz być może jakoś pomóc córce. Bo widzę, że chcieliby Państwo także jej pomóc, być może tylko nie maja już Państwo pomysłu na to jak to zrobić, i trochę już zaczyna brakować Państwu sił, specjalista być może mógłby pomóc, jak można lepiej zrozumieć siebie nawzajem. W razie dodatkowych wątpliwości mogą się Państwo także kontaktować ze mną bezpośrednio, najlepiej mailowo, zachęcam. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam. W Krakowie znajdą Państwo bardzo wiele ośrodków oferujących profesjonalną pomoc psychoterapeutyczną rodzinom. Polecam Ośrodek Psychoterapii Systemowej przy ul. Lea oraz Krakowski Ośrodek Terapii przy ul. Miodowej. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Napady lęku i histerii u 10-latki – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Początki depresji u kobiety samotnie wychowującej dziecko – odpowiada Mgr Anna Szostak (Mazur)
- Lęk i fobia szkolna u 11-latki – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Toksyczny związek u córki mieszkającej za granicą – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Alkoholizm u mamy – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Dziwne zachowania u 13-latki – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak uczucia empatii u 13-latki – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Problemy wychowawcze u 4-latki – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Zdrada w małżeństwie córki i przemoc psychiczna – odpowiada Piotr Bochański
- Jak przekonać córkę do zerwania z chłopakiem? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Państwo porzuca niepełnosprawnych. Granicą jest wiek
Padaczka lekooporna i głęboki autyzm nie pozwalają
15-letnia Gabrysia Dzimira ma wrodzoną wadę serca. Potrzeba 4 mln zł na jej operację
Gabrysia urodziła się z wyrokiem. Wrodzona wada se
Szczepienia nastolatków. Rodzicom 16-letniej Uli zarzucono, że robią z córki "królika doświadczalnego"
16-letnia Ula jest już po pierwszej dawce Pfizera.