Ile kcal powinnam spożywać dziennie przy crossficie?

Mam 20 lat, 164cm wzrostu i ważę 59kg. Trenuję crossfit 5-6 razy w tygodniu po ok. 1,5-2h. Od marca do czerwca byłam na diecie 1600 kcal i schudłam 6 kg, potem jeszcze 2 przez chorobę. Teraz próbuję ustabilizować dietę tak, by wrócić do pełni sił, ale nie przytyć. Ile kcal powinnam spożywać dziennie?

Teoretycznie aby utrzymać masę ciała, biorąc pod uwagę tak intensywne treningi, potrzebuje Pani ok. 2300 kcal. Jednak wcześniejsza dieta 1600 kcal (jeśli wtedy też tak intensywnie Pani trenowała) była w mojej ocenie nieco zbyt uboga energetycznie, co mogła spowolnić metabolizm. Zaczęłabym od 2000 kcal i obserwowała organizm. Jeśli waga będzie się utrzymywała, to proszę stopniowo zwiększać kaloryczność. Proszę także pamiętać, że ważna jest nie tylko kaloryczność diety, lecz także rozkład makroskładników.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Przy tak intensywnych treningach zalecana energetyczność diety to ok. 2300kcal i nawet więcej, wszystko zależy jaki prowadzi Pani tryby życia poza crossfitem. Jeżeli była Pani na kaloryczności 1600kcal, proszę stopniowo zwiększać podaż kalorii przez ok. 2 tygodnie, aż osiągnie Pani docelowo 2300kcal. Następnie na podstawie ogólnego samopoczucia i masy ciała, ustalić czy będzie to odpowiednia energetyczność posiłków. Poza samymi kaloriami, bardzo ważna jest jakość diety i posiłki około treningowe.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Crossfit moda na zmęczenie. http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/crossfit-moda-na-zmeczenie.html?c=9