Ile powinna ważyć 8-latka z 140 cm wzrostu?

Siostra ma 1,40 wzrostu i waży 49 kilo, przypomnę, że ma 8 lat. Ile powinna schudnąć? Gdy nie była ograniczana np. w jedzeniu obiadu przez miesiąc przybywało na wadze 5 kg.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie!

Idealna masa ciała dla dziewczynki o podanym przez Panią wzroście i wieku to zakres od 28 do 37 kilogramów. Aktualne BMI dla Pani siostry świadczy o otyłości, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki w kierunku wprowadzania zasad zdrowego odżywiania, popracować nad nawykami nie tylko Pani Siostry, ale również w Pani Rodzinie, co na pewno ułatwi zmiany.

Warto uczyć się spożywania 5 pełnowartościowych posiłków w określonej ilości n talerzu, uczyć nawyku picia wody i wprowadzić aktywność fizyczną -- na początku dostosowaną do możliwości Pani Siostry.

Proszę zwrócić uwagę, że otyłość u dziecka może mieć wiele negatywnych konsekwencji -- nie tylko zdrowotnych, ale również psychologicznych. Może dobrze byłoby pomyśleć o wsparciu ze strony dietetyka?

Pozostaję do dyspozycji,
pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/