Jadłospis dla 18-latki

Witam ;) Czy mogłabym prosić o przykładowy jadłospis dla mnie jak powinien wyglądać ? Mam 18 lat, jestem kobietą, ważę 45 kg przy wzroście 164 cm. Moja aktywność fizyczna jest chyba dość umiarkowana. Staram sie ćwiczyć raz dziennie lub raz na 2 dni przez 15 minut. Wykonuje też codziennie prace domowe (z tego co wiem też się to liczy ponieważ również spala się wtedy kalorie). Dodam również że bardzo lubię słodycze i lody. Jednak ograniczyłam ich spożycie do 2-3 razy w tygodniu. czy to dobrze ?

Witam Panią,

Zacznę od tego, ze Pani waga jest zbyt niska. W tym momencie ma Pani niedowagę. Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i może zaburzać gospodarkę hormonalną. To że nie jada Pani zbyt często słodyczy to akurat dobrze ponieważ słodycze nie mają cennych wartości odąywczych a jedynie zbędne cukry, tłuszcze i sztuczne dodatki. Proszę jednak zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Ograniczenie węglowodanów prostych (słodyczy i lodów) jest jak najbardziej trafionym posunięciem. To właśnie te substancje w dużej mierze odpowiadają za nadwagę oraz wiele chorób, takich jak m.in. cukrzyca, insulinooporność, choroby trzustki, choroby wątroby. Eliminacja ich z diety jest wobec tego pożądanym działaniem prewencyjnym. W Pani przypadku należałoby skupić się na zwiększeniu masy ciała. Z Pani opisu wynika, że obecna waga może być za niska. Pomocnym byłoby wykonanie badania analizy masy i składu ciała, w celu uzyskania informacji na temat zawartości tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej w Pani organizmie. Zbyt niski poziom każdej z tych tkanek jest niekorzystny i może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Ciężko jest bez przeprowadzonego wywiadu z Panią ułożyć przykładowy dzień. Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana i dostarczać odpowiedniej ilości energii. Warto włączyć do niej pełnowartościowe białko, odpowiednie tłuszcze oraz węglowodany złożone. Posiłki powinny być spożywane w regularnym odstępie czasu, sugerowana ilość to 4-5 w ciągu dnia. Unikamy jakiegokolwiek podjadania. Zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na pewno pomoże Pani przy doborze odpowiedniej terapii żywieniowej.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444