Jak długo stany regresji mogą się utrzymywać?

Dzień dobry, Mam parę pytań dotyczących regresji, czyli cofania się do poprzednich stadiów rozwoju. Mam 29 lat i w ciągu mojego życia zdarzyło mi się to kilkukrotnie. W wyniku stresu, trudnych przeżyć cofałem się w rozwoju, włącznie z utratą pamięci, umiejętności, języków obcych.Owe cofanie się występowało u mnie zarówno przed podjęciem psychoterapii jak i w trakcie. Moje pytania są następujące: jak długo stany regresji mogą się utrzymywać? Co mogą oznaczać, jak to odbierać, oswoić?

Regresja to jeden z mechanizmów obronnych służących do redukcji poczucia lęku, zagrożenia, Mechanizmy obronne są potrzebne do zachowania równowagi psychicznej. To sposób w jaki psychika broni się przed zagrażającymi treściami. U dzieci może to skutkować np. powrotem do ssania kciuka, ponieważ dziecko ma mniejsze umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jednak w pewnym momencie mechanizmy te stają się nieadekwatne i tracą swoją wartość adaptacyjną. W życiu dorosłym mogą nawet, tak jak czytam w Pana przypadku, przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Proponowałabym w tej sytuacji skorzystanie z terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest bardzo skuteczna w leczeniu depresji, nerwicy, lęków napadowych, fobii, fobii społecznej. Tak aby w skuteczny sposób nauczyć radzić sobie ze stresem i lękiem. Link: http://www.pttpb.pl/

Jeśli jest Pan w psychoterapii, warto tą kwestię omówić ze swoim terapeutą. Najlepiej zna historię choroby i będzie potrafił pomóc Panu zrozumieć zarówno emocjonalne jak i osobowościowe przyczyny objawu, a także radzić sobie z nim.