Jak interpretować wynik badania krwi i cholesterolu u 33-latka?
Witam,
Jestem mężczyzną, mam 33 lata i wzrostu 176 cm.
Na początku lutego robiłem badania okresowe do pracy i okazało się że mam za wysoki poziom cukru (106) oraz cholesterolu (293). Po tym ograniczyłem natychmiast spożywanie słodyczy i tłustych potraw (głównie fast foodów których zdarzało mi się zjadać 3 razy w tygodniu) oraz jadłem mniej a częściej (kanapki do pracy na ciemnym pieczywie) i nie objadałem się na noc.
Po miesiącu ponownie robiłem badania i cukier miałem na poziomie 102 a cholesterol na poziomie 260. Nie pamiętam swojej dokładnej wagi sprzed pierwszego pomiaru cukru ale zazwyczaj byłą to waga w okolicach 82-83 kg (ale mogę się mylić gdyż dłuższy czas nie sprawdzałem swojej masy).
Przy drugich badaniach zważyłem się dokładnie 10 marca i waga też wskazywała 80 kg. Niestety wówczas trochę poluźniłem dyscyplinę i od do czasu następnego pomiaru masy ciała (31 marca, waga również wskazała 80 kg) dwa razy zjadłem fast food i częściej słodycze.
W tym tygodniu idę na kolejne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi i w związku z tym zważyłem się dzisiaj (jest 16 kwietnia) i waga wskazała 78,7 kg czyli w ciągu dwóch tygodni moja masa ciała spadła o 1,3 kg a nie poczyniłem żadnych działań w kierunku zwiększenia aktywności fizycznej ani innych które miałyby skutkować schudnięciem.
Chcę zrobić te badania żeby zdrowo zacząć się odchudzać ale teraz mam obawy czy spadek masy ciała w ciągu dwóch tygodni nie jest za duży czy może jest w granicach normy. Innych dolegliwości nie odczuwam, wypróżniam się codziennie - raz dziennie, normalnie. Faktem jest że w ostatnim czasie mam dosyć dużo stresu i może wydaję się być przewrażliwiony.
W tym czasie moje nawyki żywieniowe specjalnie się nie zmieniły (czyli jem mniej a częściej ale zdarza mi się zjeść słodycze a ostatni fast food - pizze zjadłem w ubiegłym tygodniu)
Proszę o odpowiedź czy biorąc pod uwagę powyższe, spadek ciała w ciągu 2 tygodni o około 1,5 kg nie jest za duży.
Pozdrawiam, Tadeusz.