Jak leczyć fobię u 23-latka?

Mam dosyć duży problem. Mam 21 lat i przedemną pisanie inżynierki, studiuję już elektronikę przez jakiś czas ale dużo z tych studiów się nie nauczyłem. Elektronika analogowa to była kpina ... Trochę zainteresowałem się elektroniką cyfrową, ale za każdym razem jak chce się czegoś nauczyć to pojawia się u mnie pewna "fobia" ? Gdyż jak coś czegoś nie rozumiem to idę z pytaniami do forum, ale za każdym razem nie potrafię czegoś zrozumieć co do mnie mówią i kręcę się w kółko do momentu aż zaczynają mnie nazywać trollem lub że nie nadaję się do tej branży ale tak mam już ze wszystkim, dopytuję się i nie rozumiem czegoś przez długi czas, jakbym miał ścinkę ale w głowie mam taki perfekcjonizm że nie poddam się dopóki tego nie zrozumiem dosłownie czyli że samemu będę mógł w głowie odpowiedzieć sobie na to pytanie. I to przerosło do momentu że chcę dostawać odpowiedzi ale jednocześnie boję się że ich nie zrozumiem i będę kontynuował tą spiralę pytań które się okazują być bezsensowne. Wiem że człowiek nie wszystko rozumie od razu ale ja przy tym spędzam dużo czasu zajmując przy okazji dużo czasu innym osobom. Artykuły, książki itp niby czytam ale ich często nie rozumiem, no i praktyka, bo na praktyce uczy się człowiek najwięcej ale nie wiem jak zacząć. Mam też presję czasu bo kończę studia a muszę być gotowy do pracy z wiedzą nijaką ... Chcę się rozwijać w domu ale każde podejście do nauki kończy się strachem że nie będę rozumiał albo w głowie już tworzę projekt i natrafiam na problem i już strach ... No i też brak czasu a ten rok 2024 już będzie bardzo ciężki dla mnie ... Więc kończe na oglądanie filmów albo czegoś co by mi zajął czas ale jednocześnie czuję się jakbym marnował ten czas bo widzę jak moi znajomi w czasie wolnym coś robią fajnego czego nie rozumiem jak to robią. Czuję się jak osoba która nic nie osiągnie w życiu ...
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 3 miesiące temu

W przypadku poczucia lęku i fobii związanej z nauką, warto zastanowić się nad konsultacją z profesjonalistą, który pomoże Panu zrozumieć źródło lęku i wspólnie opracować strategie radzenia sobie z nim. Terapia może być bardzo skuteczna w takich przypadkach.

Jeśli chodzi o naukę, proponuję zacząć od małych kroków. Sugeruję skoncentrowanie się na jednym konkretnym temacie lub projekcie, który Pana interesuje i uczenie się etapami. Może Pan również poszukać mentora lub dołączyć do grupy studyjnej, by wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z innymi w przyjaznej atmosferze.

Praktyka jest tu kluczowa - proszę nie bać się popełniać błędów, ponieważ to właśnie na nich uczymy się najwięcej. Nie każdy rozumie wszystko od razu, a nauka poprzez próbowanie, testowanie i eksperymentowanie to najlepszy sposób na zrozumienie złożonych koncepcji.

Ważne jest też, aby zadbać o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Każdemu z nas jest niezbędna równowaga między obowiązkami a czasem na odprężenie, aby móc efektywnie funkcjonować.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Przede wszystkim chciałabym wyrazić zrozumienie dla Pana sytuacji. Presja związana z kończeniem studiów inżynierskich i poczucie, że nie jest się przygotowanym do przyszłej pracy w branży, może być naprawdę przytłaczająca. To, co Pan opisuje, brzmi jak mieszanka lęku przed niepowodzeniem, perfekcjonizmu i może nawet syndromu oszusta (https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-oszusta ), który sprawia, że czuje się Pan nie na swoim miejscu mimo dotychczasowych dokonań.

Fobia, o której Pan mówi, w kontekście uczenia się nowych rzeczy i obawy przed nierozumieniem, występuje dość często. Ważne jest, aby pamiętać, że nauka, zwłaszcza dotycząca tak skomplikowanych kwestii, jak elektronika, jest trudnym procesem, wymaga czasu, cierpliwości i często także popełniania błędów.

Proponuję poszukać rozwiązania skupiając się na poniższych obszarach.

Proszę spróbować zmienić przekonania na temat nauki. Zamiast dążenia do perfekcji warto zaakceptować, że uczenie się to ciągłe popełnianie i poprawianie błędów. Czasem ważne jest, by rozumieć podstawy, a później dopiero dążyć do zrozumienia skomplikowanych koncepcji związanych z danym tematem. Warto rozbijać duże tematy na mniejsze elementy tak, by zrozumienie budować stopniowo i nie doświadczać poczucia przytłoczenia, zwłaszcza na początku.

Proszę się zastanowić z jakich metod korzysta Pan podczas nauki. Może istnieją alternatywne źródła wiedzy, które po spróbowaniu okażą się bardziej przystępne i efektywne? Mam na myśli na przykład kursy wideo, tutoriale, webinaria.

Czy rozmawiał Pan z kimś zaufanym na temat swoich problemów? Być może podzielenie się obawami przyniosłoby Panu ulgę. Tak samo być może warto zastanowić się na profesjonalnym wsparciem, czyli kontaktem z psychologiem, psychoterapeutą, gdzie w bezpiecznej przestrzeni będzie Pan mógł głębiej przyjrzeć się przyczynom leków, które utrudniają tak mocno naukę. Być może pomocna byłaby psychoterapia, a może wystarczy kilka wspierających dobrych rozmów. Wiele uczelni oferuje wsparcie psychologiczne dla swoich studentów, które może okazać się nieocenione w tej sytuacji.

Życzę Panu dużo siły i wytrwałości w pokonywaniu życiowych wyzwań. Proszę pamiętać, że trudności nie są żadnym wyznacznikiem tego, jakim Pan kiedyś będzie pracownikiem, specjalistą. Ważne jest to, jak zostaną pokonane.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.