Jak poprawić swój stan emocjonalny?

mam 43 lata. Zmieniłem pracę po prawie 20 latach w jednej firmie. Ta sama branża lecz zupełnie inna specyfika pracy ,w starej pracy wszystko było powoli i spokojnie a w nowej odwrotność wszystko szybko i 10 rzeczy naraz , oczywiście tez za większe pieniądze . Nie mogę się jednak odnaleźć , nie mogę spać w nocy , zupełnie straciłem chęć do pracy i do życia , chodzę jak struty od kilku miesięcy. Co można zrobić w takiej sytuacji ?

Szanowny Panie,

Z Pana wiadomości wynika, że problem nie wynika z poczucia braku kompetencji w nowej pracy (ponieważ posiada Pan bogate doświadczenie w swojej branży), ale szybkiego tempa działania, presji i stresu. To naturalne, że czuje się Pan zagubiony, skoro przez tyle czasu funkcjonował Pan zawodowo w sposób spokojny. Pytanie zatem czy posiada Pan dobrą organizację wykonywanych zadań (chociażby wykorzystywanie list z określonym priorytetem), ponieważ przy zwiększeniu tempa pracy pojawia się ryzyko częstszego popełniania błędów (naprawianie ich to znów określony czas poświęcony na sprawdzenie jakości danego etapu pracy) i mniejszej wydajności oraz kreatywności. Myślę, że warto, by skorzystał Pan z pomocy psychologa, który oceni Pana poziom narażenia na wypalenie zawodowe, a także pomoże Panu opracować strategie radzenia sobie w nowej sytuacji i ze stresem. W polskich firmach, niestety wciąż stanowczo za rzadko wspiera się pracowników w działaniu wedle własnego, indywidualnego tempa. Tym, co może Pana wesprzeć w obecnej sytuacji jest z pewnością codzienne pobieranie magnezu, dbanie o wysypianie się oraz opracowanie technik radzenia sobie ze stresem (np. medytacja, Trening Schultza, inne).

Życzę Panu odnalezienia równowagi.