Jak leczyć lęk przed chorobą w młodym wieku?

Jak zwalczyć lęk przed chorobami i śmiercią? Wszytko zaczęło się u mnie od ataków paniki, gdzie szukano u mnie przyczyn medycznych. Nic nie wykryto pomimo wizyt u specjalistów/szeregu badań. Ataki paniki znikły, a zamieniły się w uczucia kołatania serca jednak tutaj też z sercem wszystko ok. Nie ma dnia, abym nie doskwierało mi coś, wpadam w hipohondryzm, wyłączam się z wszystkiego bo jedyne na czym się skupiam to na doskwierającym mi w danej chwili objawie. Od ok. 2 miesięcy doskwierają mi problemy gastryczne i boje się że mogę mieć Crohna pomimo że nie bolał mnie nawet brzuch. Obecnie czekam na wizytę u gastrologa jednak pomimo że objawy nie są silne to nie dają mi spokoju bo boje się że może to być coś poważnego. Na jaką terapię się udać? Czy objawy somatyczne można zwalczyć bez leków psychiatrycznych?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Odczucia, które Pani posiada mogą być związane z wieloma czynnikami, które dzieją się w Pani życiu. W każdym z nas jest tak zwany lęk egzystencjalny czyli obawa przed śmiercią i tym co czeka nas po drugiej stronie. To całkowicie naturalna kwestia naszej psychiki, która wywodzi się jeszcze z czasów prehistorycznych, gdzie obawa o nasze życie była silna. Czyhające na nas zagrożenia sprawiały, że walka o przetrwanie była priorytetem. W obecnych czasach wciąż mamy w sobie cząstkę tych emocji.

Warto przestudiować jakie wydarzenie lub wydarzenia miały wpływ na pojawienie się tych stanów emocjonalnych. Możliwe, że jest to sytuacja z niedalekiej przeszłości lub jest to historia z dawnych lat. Pomocna może okazać się tutaj psychoterapia lub krótkoterminowe wsparcie psychologiczne.

W kwestiach doboru terapii, ważne jest znalezienie specjalisty, który będzie rozumiał problematykę śmierci i obaw z tym związanych. Zachęcam do zapoznania się z nurtem egzystencjalnym, w którym wiele mówi się o tych kwestiach. Ogólnie psychoterapia humanistyczna będzie tutaj wskazana.

W kwestiach objawów somatycznych, najlepiej udać się do psychiatry. Wizyta wcale nie musi zakończyć się dobraniem leków. Możliwe, że sam fakt spotkania ze specjalistą tej dziedziny, pozwoli na uspokojenie Pani emocji i lepsze zrozumienie swojej sytuacji.

Życzę powodzenia i zdrowia!