Jak leczyć nawroty grzybicy pochwy u 21-latki?

Od roku borykam się z infekcją grzybicza pochwy. Nawraca mi się miesiąc w miesiąc mimo zastosowanego leczenia, czasem nawet tydzień po zakończonym leczeniu. Brałam leki doustne i dopochwowe przeciwgrzybicze., a nawet przeciwbakteryjne i doustnie i dopochwowo. Przyjmuje probiotyk dopochwowo jednak nic to nie daje. Podczas ostatniego leczenia wystąpiło brązowe plamienie przez dwa dni. Po zakończeniu leczenia brałam probiotyk jednak po dwóch dniach zauważyłam grutkowata wydzielinę ale po dwóch dniach znikła i pojawiło się brązowe plamienie które trwało kilka dni. Wydzielina jest grudkowata ale nie zawsze biała czasem szara z grudkami. Nie występują upławy ani swędzenie. Jeden ginekolog stwierdził że mam nadżerke najprawdopodobniej po porodzie półtora roku temu ale cytologia wyszła w porządku więc nic z nią nie zrobił. Obecny ginekolog nic o nadżerce nie wspomniał. Kilka miesięcy temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Aktualnie miałam białą wydzielinę z grudkami na drugi dzień bardziej szarą grudkowata. I brązowe plamienia ale nie jest ono jednolite tylko też ma właśnie jakieś "okruszki". Czy to może zwiastować kolejną infekcje?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

być może ten problem jest bardziej złożony – brunatne plamienia mogą świadczyć zarówno o nadżerce, jak i niedomodze lutealnej, czyli o zaburzeniu hormonalnym.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Z kolei fizjologiczna wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta lub, w zależności od fazy cyklu, mieć mleczną barwę. Grudkowata, gęsta, szarawa – zdecydowanie wskazuje na infekcję intymną. Trudno powiedzieć czy infekcja się odnowiła wskutek nieprawidłowej higieny, niewłaściwego, sprzyjającego rozwojowi drożdżaków pH pochwy czy nieodpowiedniego leczenia, czy też jest to inna niż poprzednio infekcja – np. bakteryjna.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moga-swiadczyc-nawracajace-uplawy.

Niewątpliwie Pani dolegliwości wymagają konsultacji ginekologicznych, stąd sugerowałabym, by udała się Pani na wizytę niezwłocznie.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to problem infekcji intymnych porusza także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajace-infekcje-intymne-jak-pozbyc-sie-ich-raz-na-zawsze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.