Jak leczyć omamy hipnopompiczne?

Witam!Mam zapytanie jak leczyć omamy hipnopompiczne bo nie daje mi to spokoju i normalnego funkcjonowania po przebudzeniu i w trakcie dnia.Z góry dziękuje.Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Tzw. omamy okołoprzebudzeniowe zdarzają się sporadycznie większości zdrowych osób i zazwyczaj nie wpływają negatywnie na życie, codzienność, ogólny nastrój i stan zdrowia. Może je nasilać stres, przepracowanie, przemęczenie, nieregularne godziny snu, zła dieta itp. Niekiedy wiążą się również z nadużywaniem alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków lub mogą być objawem innych chorób.

Jak często zdarzają się Panu takie "omamy"? Jak przebiegają? W jaki sposób są uciążliwe, że "nie dają spokoju" i utrudniają "normalne funkcjonowanie w ciągu dnia"?

Pozdrawiam!

Witam. To chyba nie wymaga jakiegoś szczególnego leczenia, ale jeśi doskwiera Panu dyskomfort to może rozmowa z psychologiem bądź nawet psychoterapia bylaby rozwiązaniem?
Magdalena Brabec

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Omamy hipnopompiczne nie są stanem psychopatologicznym,więc nie wymagają specjalistycznego leczenia. Może Pan poobserwować siebie i zwrócić uwagę na to kiedy one się pojawiają, czy w sytuacji nasilonego stresu, po alkoholu, przemęczeniu. Jeżeli stanowi to dla Pana duży dyskomfort może podjąć Pan decyzję o skorzystaniu z rozmowy ze specjalista np. psychologiem.Pozdrawiam
Monika Prus