Jak leczyć otyłość po ciąży?

Witam, mam 32 lata 165 cm wzrostu i wagę 97 kg. Moje życie to dieta lub efekt jojo, jestem mamą 3 dzieci przez cc. Mam ciągle zapuchnięte nogi i bóle pleców (krażeniowo wszystko oki.) Do pracy chodzę w lecie w crocsach bo w nic się nie mieszczę. Robię na spacerach ok. 120 -140 km miesięcznie.. Mam dużo ruchu i dużo podjadam po dzieciach. Czy mogę starać się o balon do żołądka na NFZ i ile się na niego czeka?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
70 poziom zaufania

Dzień dobry!
Sposobów leczenia otyłości jest kilka. Zazwyczaj rozpoczyna się od redukcji masy ciała poprzez dietę, a mianowicie stosowanie diety o obniżonej kaloryczności względem całodziennego zapotrzebowania energetycznego, które uwzględnia poziom aktywności fizycznej. Taka dieta powinna być oparta na zasadach racjonalnego żywienia, dzięki czemu można osiągnąć redukcję masy ciała rzędu 0,5- 1 kg na tydzień. Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu unikniemy chęci podjadania. W diecie redukcyjnej ważne jest, aby dostarczać odpowiednich ilości białka, węglowodanów i tłuszczu oraz witamin i składników mineralnych. Należy wystrzegać się restrykcyjnych diet które często są niedoborowe w te składniki oraz nadmiernego głodzenia, gdyż po szybkim spadku masy ciała następuje zatrzymanie tego efektu, a w konsekwencji doprowadzamy do przybrania na wadze.
Jeśli chodzi o leczenie chirurgiczne, jest ono możliwe w przypadku kiedy BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi powyżej 40 lub powyżej 35 z współistniejącymi problemami zdrowotnymi zagrażającymi życiu chorób towarzyszących (np. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca) lub w przypadku gdy wcześniejsze leczenie nie przyniosło pożądanych efektów. W Pani przypadku, przy masie ciała 97 kg oraz wzroście 165cm, BMI wynosi 35,6 i nie kwalifikuje się Pani bezpośrednio na leczenie operacyjne. Jeśli jednak faktycznie pomimo przestrzegania stosowanych diet opierających się na racjonalnym sposobie żywienia nie przyniosły efektu oraz występują u Pani problemy zdrowotne które mogą skutkować rozwojem innych chorób, należy udać się do lekarza rodzinnego w celu podjęcia leczenia otyłości i dalszego skierowania do odpowiednich specjalistów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Żeby schudnąć trzeba jeść!
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zeby-schudnac-trzeba-jesc.html?c=7

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty