Jak leczyć otyłość po ciąży?

Witam, mam 32 lata 165 cm wzrostu i wagę 97 kg. Moje życie to dieta lub efekt jojo, jestem mamą 3 dzieci przez cc. Mam ciągle zapuchnięte nogi i bóle pleców (krażeniowo wszystko oki.) Do pracy chodzę w lecie w crocsach bo w nic się nie mieszczę. Robię na spacerach ok. 120 -140 km miesięcznie.. Mam dużo ruchu i dużo podjadam po dzieciach. Czy mogę starać się o balon do żołądka na NFZ i ile się na niego czeka?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Sposobów leczenia otyłości jest kilka. Zazwyczaj rozpoczyna się od redukcji masy ciała poprzez dietę, a mianowicie stosowanie diety o obniżonej kaloryczności względem całodziennego zapotrzebowania energetycznego, które uwzględnia poziom aktywności fizycznej. Taka dieta powinna być oparta na zasadach racjonalnego żywienia, dzięki czemu można osiągnąć redukcję masy ciała rzędu 0,5- 1 kg na tydzień. Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu unikniemy chęci podjadania. W diecie redukcyjnej ważne jest, aby dostarczać odpowiednich ilości białka, węglowodanów i tłuszczu oraz witamin i składników mineralnych. Należy wystrzegać się restrykcyjnych diet które często są niedoborowe w te składniki oraz nadmiernego głodzenia, gdyż po szybkim spadku masy ciała następuje zatrzymanie tego efektu, a w konsekwencji doprowadzamy do przybrania na wadze.
Jeśli chodzi o leczenie chirurgiczne, jest ono możliwe w przypadku kiedy BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi powyżej 40 lub powyżej 35 z współistniejącymi problemami zdrowotnymi zagrażającymi życiu chorób towarzyszących (np. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca) lub w przypadku gdy wcześniejsze leczenie nie przyniosło pożądanych efektów. W Pani przypadku, przy masie ciała 97 kg oraz wzroście 165cm, BMI wynosi 35,6 i nie kwalifikuje się Pani bezpośrednio na leczenie operacyjne. Jeśli jednak faktycznie pomimo przestrzegania stosowanych diet opierających się na racjonalnym sposobie żywienia nie przyniosły efektu oraz występują u Pani problemy zdrowotne które mogą skutkować rozwojem innych chorób, należy udać się do lekarza rodzinnego w celu podjęcia leczenia otyłości i dalszego skierowania do odpowiednich specjalistów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Żeby schudnąć trzeba jeść!
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zeby-schudnac-trzeba-jesc.html?c=7