Jak mam poradzić sobie z własnym życiem?

Cześć, mam 34 lata i od kiedy pamiętam, miałem problemy z komunikacją. Na rożnego rodzaju sytuacje reaguje nerwowo. Mogą to być nawet błahe sprawy. Zazwyczaj obwiniam się za rożne niepowodzenia i przejmuję się wszystkim, choć nie powinienem. Często porównuje się do innych ludzi i w tej konfrontacji nie wychodzę pozytywnie. Często mam huśtawki nastrojów, gdzie w jednym momencie jestem duszą towarzystwa, następnie przez, np. porównanie się do innych osób przebywających ze mną zamykam się w sobie i jestem przeświadczony o swojej bezwartościowości. Jestem bardzo podatny na sugestie z zewnątrz. Wiem, że jest to spowodowane miedzy innymi niską samooceną i niskim poczuciem własnej wartości. Wiem, ze przez wszystkie te negatywne emocje bardzo obniża się jakość mojego życia. Próbowałem sobie pomoc w rożny sposób, min. akupunktura, hipnoza, terapie, leki antydepresyjne, stosuję afirmację i ćwiczę tai- chi. Ale to wszystko nie zawsze pomaga. Chciałbym funkcjonować jak normalny człowiek i cieszyć się życiem, mieć szczęśliwa rodzinę i móc dla kogoś żyć. Proszę o pomoc. Pozdrawiam. Jacek.

Witam.

Jeżeli miałeś kontakt już z psychologiem/psychoterapeutą, to zdajesz sobie sprawę, że praca nad podniesieniem samooceny jest czasochłonna. To proces, który powinien być prowadzony przez specjalistę, aby w trudniejszych chwilach móc dostać z jego strony potrzebne wsparcie.

Niska samoocena bardzo często jest spowodowana niesprawiedliwym osądem własnego działania. Często w Twojej wypowiedzi pojawiała się wzmianka o tym, jak się porównujesz do innych.
Pamiętaj, że człowiek dla siebie samego jest najbardziej srogim krytykiem i niestety często, równie niesprawiedliwym.

Oceniając swoje postępowanie w danej sytuacji, zapisz sobie wszystkie myśli, które Ci się pojawiły w tym czasie, w głowie. Poszukaj w nich "epitetów" jakimi się określiłeś. Na koniec zastanów się, czy gdyby Twój przyjaciel zachował się w identyczny sposób jak Ty, też byś go tak surowo ocenił?

Jeżeli uważasz, że nie radzisz sobie ze swoją surową krytyką, proponuję Ci skonsultować się z psychologiem pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przy pomocy specjalisty będziesz mógł wypracować w sobie konstruktywne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych.

Serdecznie pozdrawiam.