Jak mam poradzić sobie ze swoim stanem zdrowia?

Mam dreszcze, pieczenie ciała, /igły /,napady zimna przed snem, napady obezwładniającego lęku przed chorobą i śmiercią, nadwrażliwość lub urojenia węchowe, okresowe przygryzanie lub dławienie z nadprodukcją flegmy. Wysiłek fizyczny jedzenie lub stres, potęguje objawy, również leki na poprawę krążenia ... Mam 68 lat pochp, b. pokrzywiony kręgosłup szyjny i lędźwiowy i zniszczony system odpornościowy. leczenie dotychczasowe /objawowe/, nic nie daje, jestem wyczerpany i bezradny

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Długotrwałe zmaganie się z przewlekłymi chorobami, jak w Pana przypadku przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz poważne problemy z kręgosłupem i układem odpornościowym, to duże obciążenie dla ludzkiej psychiki, źródło przewlekłego stresu i lęku. Cierpi Pan w dodatku na wiele przykrych dolegliwości, których przyczyny nie ustalono, a leczenie nie przynosi poprawy. W tej sytuacji to zrozumiałe, że czuje się Pan wyczerpany i bezradny.

Niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet. Liczne objawy, o których Pan pisze, mogą być konsekwencją Pana chorób lub objawem zaburzeń psychiki. Pana sytuacja zdrowotna jest skomplikowana i tylko lekarze prowadzący – zapewne pulmonolog i ortopeda bądź neurolog – są w stanie to rozeznać. Niektóre symptomy mogą wskazywać na zaburzenia neurologiczne, które mogą być efektem schorzeń kręgosłupa, jednak to może ocenić tylko dobry specjalista (na podstawie wyników tomografii lub rezonansu magnetycznego). Aby ustalić przyczynę tych licznych dolegliwości, najlepiej byłoby zacząć od wykluczania kolejnych chorób. Jeśli ma Pan wątpliwości co do postawionych diagnoz i przebiegu leczenia, zawsze warto skonsultować się z innymi lekarzami. Jeśli szczegółowe badania nie wykażą somatycznego podłoża, należy przyjąć, że ich źródłem jest psychika. Mogą na to wskazywać objawy takie jak, wspomniane przez Pana, napady obezwładniającego lęku przed chorobą i śmiercią.

Niezależnie od tego, co wykaże diagnostyka medyczna, warto byłoby, aby udał się Pan na konsultację do psychologa i/lub lekarza psychiatry. Obecnie coraz częściej potwierdzana jest negatywna rola przewlekłego stresu w przebiegu licznych chorób – zaostrza on dolegliwości, nasila procesy zapalne, osłabia układ odpornościowy i wyczerpuje cały organizm. Osobną grupą są choroby psychosomatyczne, tzn. takie, których przyczyna znajduje się w psychice.

Proszę spróbować poszukać jakiejś formy aktywności, która pomoże Panu się odprężyć, zredukować napięcie, doświadczyć pozytywnych emocji. Może to być łagodny ruch, choćby 15-minutowe, codzienne spacery, słuchanie muzyki, może jakieś hobby? Dla dobrego samopoczucia ważne są też bliskie relacje z innymi ludźmi. W przewlekłym stresie, który towarzyszy osobom chorym i doświadczającym przewlekłego bólu bardzo pomocne są techniki relaksacji, np. trening Jacobsona.

Więcej na powyższe tematy może Pan przeczytać w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stres-a-zdrowie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę, aby znalazł Pan skuteczną pomoc w swoich dolegliwościach i odzyskał radość życia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.