Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam Panią
Diagnoza zaburzenia psychosomatycznego nie oznacza że jest Pani "psychiczna", jest to taki termin który mówi o tym że rózne Pani objawy typu bólowego mają związek z psychiką np z dużym lękiem, stresem, obawą przed czymś. Często jerst tak że jak ktoś np szybko żyje, ma dużo stresu, pracy to przychodzi taki moment że zaczyna go np boleć żołądek a nie ma choroby wrzodowej, boli kręgosłup a nie ma skrzywienia itd
Anna Suligowska

Z wykształcenia psycholog i biolog. Absolwentka 5-letniego szkolenia z psychoterapii systemowej.
0

Szanowna Pani,

nie wiem co kryje się u Pani pod terminem "psychiczna", jednak terminem "psychosomatyka" definiuje się wpływ psychiki na funkcjonowanie organizmu :)

Jest to coś, co przeżywa każdy z nas, ale w różnym nasileniu. Przykładowo: zdrowo funkcjonujące osoby od czasu do czasu odczuwają np bóle brzucha czy drżenie ciała w odpowiedzi na lęk, mające podłoże w zdrowej reakcji ciała na komunikat "walcz lub uciekaj".
Jeżeli ten stan pojawia się często, utrzymuje długo i doprowadza do niemożności funkcjonowania i realizowania się w życiu a wręcz zaczyna szkodzić życiu i zdrowiu, wówczas zaleca się konsultację z psychologiem i dalsze leczenie podłoża tego, dlaczego psychika tak silnie oddziałuje na ciało (np. przez nadmierną ilość stresu i lęków).

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org

Absolwentka psychologii o specjalności wychowawczej. Założycielka Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy