Jak mam radzić sobie z natłokiem myśli?

Witam. Mam 19 lat i jestem studentką pierwszego roku studiów. Mam wrażenie, że moje życie to ciągły stres i strach. W mojej głowie ciągle mam myśli o mojej przyszłości, na którą nie mam pomysłu. Mam też wiele natarczywych myśli dotyczących, np. strachu przed śmiercią. Takie myśli nurtowały mnie już od kiedy byłam o wiele młodsza. Często mam przez to problemy ze snem, ponieważ w nocy mam tych myśli najwięcej. Przychodzą jednak takie momenty, w których mam wrażenie, że jednak wszystko w moim życiu będzie dobrze. Do tego dochodzi jeszcze mój zespół jelita drażliwego, który jest napędzany przez ten stres. Przed prawie każdym wyjściem z domu mam bóle brzucha. Mam też duży problem z wyrażaniem moich uczuć, nawet bliskim osobom. Mimo, że chcę opowiedzieć im o moich problemach, to słowa nie przechodzą mi przez gardło. Od dawna myślałam o wizycie u psychologa ale nigdy jeszcze nie zebrałam się na to. Nachodzą mnie wtedy myśli o tym, czy naprawdę tego potrzebuje, czy może to zwykłe gorsze chwile, które przechodzi czasem każdy człowiek. Może wyolbrzymiam swoje problemy. Co powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uważam, że powinna Pani udać się do psychologa i skorzystać z jego pomocy, zwłaszcza, że - jak sama Pani wspomina – myśli te towarzyszą Pani od dzieciństwa.

Ciągły strach, stres, natrętne myśli, lęk przed śmiercią i problem z wyrażaniem emocji z pewnością utrudniają codzienne funkcjonowanie. Bóle brzucha przed wyjściem z domu najprawdopodobniej występują również na tle nerwowym. Oczywiście każdy człowiek miewa gorsze dni, ale jeśli te gorsze dni przeważają nad tymi dobrymi, to z pewnością warto zawalczyć o lepsze jutro.

Zachęcamy więc do konsultacji psychologicznej lub psychoterapeutycznej podczas której będzie mogła Pani przyjrzeć się sobie i zobaczyć, w jaki sposób można poprawić swój komfort życia. Trzymamy za Panią kciuki!

O tym, jak wygląda wizyta u psychologa przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wizyta-u-psychologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.