Jak mogę jeszcze leczyć dziecko?

Moje 9-miesięczne dziecko złapalo jakiegoś wirusa, miało zatkany nosek co uniemożliwiało jej spanie, był jeden wielki płacz, leków nie chciała przyjmować wszystko wymiotowała od razu. Jedyne co to inhalacje nebbudu i do noska krople Otrivin i Dicortineff. Ogólnie w nocy śpi juz bez problemu, z nosa nie leci tylko od czasu do czasu słychać takie harczenie jakby jeszcze coś tam zalegało. Zostały jej inhalacje na dwa dni. Co można jeszcze zrobić? Czy już nie męczyć dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nadal słyszy Pani, że niewielkie ilości wydzieliny zalegają w drogach oddechowych, to powinna Pani kontynuować inhalacje, zwłaszcza w sytuacji gdy dziecko nie akceptuje innych form leczenia. Ponadto proszę pamiętać, by zawsze stosować się do zaleceń pediatry zajmującego się Pani dzieckiem – to on, dzięki zbadaniu dziecka i zebraniu dokładnego wywiadu, jest w stanie zaordynować odpowiednie leczenie oraz ustalić czas tego leczenia.

W przypadku tak małych dzieci nie należy bez konsultacji z lekarzem przerywać kuracji. Proszę pamiętać, że może to grozić powikłaniami – u niemowląt infekcje dróg oddechowych są częstsze, a zarazem groźniejsze z uwagi choćby na fakt, że niemowlę nie jest w stanie samodzielnie pozbyć się zalegającej wydzieliny.

By ułatwić dziecku pozbycie się nadmiaru wydzieliny proszę pamiętać o odpowiednim nawilżeniu pomieszczenia, w którym śpi dziecko oraz układać główkę niemowlęcia wyżej niż tułów, co ułatwi dziecku oddychanie.

Być może pomocne okażą się nasze artykuły, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-niemowlaka oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-pomoc-dziecku-ktore-przez-katar-ma-problemy-ze-snem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.