Jak mogę odzyskać równowagę psychiczną?

Dzień dobry, w listopadzie ub. r. na skutek dużego natłoku natrętnych myśli wywołanego wewnętrznymi konfliktami doznałem ataku paniki, w trakcie którego strasznie się wystraszyłem myślą, że to zawał serca. Minęło już ponad pół roku, a ja mimo wytłumaczenia sobie, że to był tylko atak paniki, a nie zawał, wciąż nie mogę dojść do siebie. Boję się, że mogłem doznać traumy. Psychiatra przypisał Aciprex w czerwcu, dawka maksymalna 20 mg. Nie wiem, jak mogę odzyskać równowagę psychiczną? Wciąż dręczą mnie też różne natrętne myśli i strach przed tym, że w wyniku traumy uszkodziłem coś w mózgu i straciłem pamięć.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Zespół lęku napadowego jest rzeczywiście bardzo uciążliwą przypadłością, która w znacznym stopniu zatruwa życie.

Często w przypadku tego typu zaburzenia lękowego osoba boi się przewidując, że atak nadejdzie w niespodziewanym momencie, odczytując każdy najmniejszy sygnał z ciała. Pod wpływem strachu i ciągłego napięcia, ciało daje sygnał np. przyśpieszone bicie serca i rozpoczyna się atak paniki.

Rozumiem, że tą traumą jest właśnie strach przed kolejnym atakiem?

Zaburzenia pamięci może powodować np. chroniczny stres, zmęczenie, przeciążenie itp, jednak należy również pamiętać o tym, że mózg ma zdolność do autoregeneracji, odbudowywania i tworzenia nowych ścieżek neuronalnych.

W celu poradzenia sobie z napadami paniki, natrętnymi myślami i lękowym nastawieniem, zachęcam do skonsultowania się również z psychoterapeutą np. behawioralno-poznawczym, który będzie mógł przeanalizować wraz z Panem objawy, a także pomoże w skorygowaniu katastroficznych interpretacji i wyuczonych obaw związanych z odczuciami płynącymi z ciała.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego