Jak mogę poprawić relacje z mamą?

Moja mama ma bardzo odpowiedzialna stresująca prace. W domu jest wymagająca wobec siebie i innych. Ja ze względu na niepełnosprawność ciężka nie pracuje siedzę w domu. Mama kiedy ma ciężki dzień w pracy Zaczyna wymówki. nic nie robisz snujesz się słabo chodzisz jesteś za mało samodzielna . Jednak umyka jej dużo rzeczy domowych z braku czasu Podobne zarzuty ma do taty czyli męża ze robi niewiele a tyle jest pracy. Staram się ja zrozumieć ale przykro mi kiedy mówi takie rzeczy. Staram się być samodzielna Duzo osób w tym mój fizjoterapeuta nowi wprost do mamy ze jestem wartościowa pracowita . Ona zawsze wie lepiej Co robić psycholog radzi się nie przejmować bo trudno zmienić charakter niestety

W takich wypadkach konieczne jest mówienie o swoich oczekiwaniach, emocjach, nastrojach. Proszę rozmawiać z mamą, jak Pani czuje się z jej zastrzeżeniami. Może być tak, że mama oczekuje od Pani więcej a nie potrafi tego sprecyzować. W takich sytuacjach może Pani poprosić by sprecyzowała w dniu poprzedzającym jakich zadań od Pani oczekuje. Czasami jest tak, iż domownik nie mówi a oczekujący myśli, że inni domownicy powinni wiedzieć co zrobić w domu. Kiedy rodzina nie komunikuje swoich potrzeb może dochodzić do wielu nieporozumień. Może być też tak, iż mama jest przemęczona a powrót do domu pozwala jej wyrzucić swoje emocje na innych domowników. W takich sytuacjach potrzebna jest szczera rozmowa pomiędzy mama a Panią.