Jak nie dać się depresji?

Od kilku miesięcy są noce, którym nie przesypiam. czasem nie mogę zasnąć, a czasem budzę się w nocy i nie śpię do rana. To oczywiście rzutuje na mój stan samopoczucia w pracy. Jestem rozproszona, nie mogę zebrać myśli. Ostatnio czuję kłucie w klatce piersiowej. Czuję, jakby czas biegł, a ja stoję w miejscu. Nie jestem zadowolona ze związku, ani z pracy. Czasem czuję się bardzo samotna. Mam 26 lat. Podejrzewam, że to może być nerwica, ale mam nadzieję, że to nie depresja.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy. Być może Pani przypuszczenia co do nerwicy są trafne, ale należałoby to zweryfikować podczas wizyty u lekarza psychiatry. Zachęcam Panią z całego serca do konsultacji psychiatrycznej. Lekarz na podstawie rozmowy z Panią będzie mógł postawić rzetelne rozpoznanie i zaproponuje odpowiednie leczenie (psychoterapię i/lub leki). Objawy, o których Pani wspomniała – zaburzenia snu, przygnębienie, gorszy nastrój, problemy z koncentracją uwagi, bóle w klatce piersiowej, brak zadowolenia z pracy i ze związku, poczucie samotności – są niespecyficzne i mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych (nerwicach), jak również o epizodzie depresyjnym. Proszę nie bagatelizować swojego pogarszającego się samopoczucia i skorzystać z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie. Poleciłabym w pierwszej kolejności, skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, ktory zleci odpowiednie badania. Być może ma Pani jakieś zaburzenia gospodarki neurohormonalnej? Być może Pani tryb życia nie jest sprzyjający dobremu smopoczuciu? Może wato zrobić badania krwi czy wszystko jest w porządku z organizmem. W dalszej kolejności, jeśli wyniki będą poprawne - sugerowałabym wizytę u psychologa. Pozdrawiam

zamiast stawiac sobie "diagnozy", proponowalabym zajac sie symptomami...co takiego robie w zyciu, ze nie zasypiam lub sie budze i na dodatek kluje mnie w klatce piersiowej (objawy wysokiego poziomu stresu). jak sobie radzic z samotnoscia, z problemami w zwiazku i w pracy? jak nauczyc sie dbac o siebie i odnalezc radosc zycia...sa to tematy na psychoterapie.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza