Jak odpowiedzieć na niestandardowe pytanie 6-latka?

6 letni synek zadał mi wczoraj wyjątkowo trudne pytanie i nie wiem naprawdę mu odpowiedzieć. "Mamo a jak urodzą się moje siostrzyczki to czy ja będę mógł patrzeć na pipusie czy będziecie zasłaniać? -bo sam nie wiem " W jaki sposób mam rozwiązać to rozwiązać.

Witam, w jakiej kwestii ma Pani wątpliwości, trudność. Czy chodzi o to jak wytłumaczyć różnice, kwestie zachowań, podejścia do intymnych części ciała. Przesyłam link do artykułu: http://dziecisawazne.pl/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-seksualnosci/
Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Mgr Dorota Nowacka

Szanowna Pani,
Pytanie, które zadał Pani syn, jest zrozumiałe w jego wieku, jest ciekawy różnic między dziewczynkami a chłopcami i pewnie uznał, że w ten sposób łatwiej tą ciekawość zaspokoi. Myślę, że bez większych obaw może mu Pani odpowiedzieć tak jak Pani uważa, bo przypuszczam, że bliższa jest Pani odpowiedzeniu mu, że nie zamierza Pani na to zezwalać. Może się Pani odnieść do norm kulturowych i potraktować sprawę raczej wychowawczo (bo taka raczej jest też natura kłopotu), mówiąc, że raczej nie powinno się pokazywać swoich intymnych części ciała innym osobom, lecz proszę mieć z tyłu głowy w pamięci, że może się przecież zdarzyć, że podczas na przykład zmieniania pieluch może coś przyuważyć (przypuszczalnie będzie szukał ku temu okazji) i to też nie jest nic strasznego. Przypuszczam, że w tym wieku jego zainteresowanie wynika głównie z poznawczych pobudek.
Serdecznie pozdrawiam,
Agnieszka Nowak