Witam!
Przede wszystkim w sportach siłowych należy zwiększyć podaż białka. Nie można dopuścić do niedoboru, jak i nadmiaru składników odżywczych. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie ilościowe na białko, tłuszcz i węglowodany, to jest to kwestia indywidualna, zależy od aktywności fizycznej, wieku i wagi.
Dieta sportowca musi być bardzo indywidualna i dostosowana do jego aktywności fizycznej. Najlepiej jest spożywać 5 posiłków dziennie. Ideałem natomiast jest 6 niskotłuszczowych posiłków spożywanych w równych odstępach czasu. Śniadanie można rozdzielić na dwa mniejsze posiłki.
Posiłki o wysokim indeksie glikemicznym (także owoce) najlepiej spożywać po posiłku lub na długo przed nim np. rano - jeśli nie masz wtedy treningu.
Pamiętaj, aby posiłki były małe objętościowe, wysokoenergetyczne, złożone najlepiej ze świeżych produktów i lekkostrawne.
Z tego powodu najlepiej nie smażyć produktów, ale spożywać posiłki gotowane, duszone czy pieczone i świeże. Jeśli jednak smażysz to używaj właśnie oliwy z oliwek i oleju rzepakowe. Tylko te tłuszcze są zdrowe i nie zmieniają w tak szybkim czasie swojej budowy chemicznej, dzięki czemu pozostają w formie nieszkodliwej dla zdrowia. Ale pamiętaj, nigdy nie smaż 2 razy na tym samym tłuszczu - jest to bardzo niekorzystne!
Spożywaj mięso bogate szczególnie bogate w białko głównie drób i TŁUSTE i chude ryby.
Suplementy stosowane w zwiększaniu masy ciała to arginina (wspomaga syntezę białka), kreatyna (zwiększa masę mięśniową), ryboza (dobre źródło energii dla mięśni), BCAA i glutamina (synteza białek mięśniowych), tauryna (działanie antykataboliczne) i inne. Najlepiej udać się do trenera, który pomoże dobrać Ci najlepsze suplementy, jeśli się na nie zdecydujesz. Suplementy nie są jednak konieczne.
Mam nadzieję, że udzieliłam pomocnych informacji.
Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pytanie o odżywki – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Rozkład makroskładników a zbudowanie masy mięśniowej – odpowiada Mgr Paulina Guziołek
- Czy przy ustalaniu diety na zwiększenie masy ciała należy zwiększyć ilość węglowodanów, białka czy tłuszczu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta redukcyjna i ćwiczenia u 28-latka – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Zastosowanie leku BCAA i Whey – odpowiada Dr Agata Jarnuszewska
- Jak zbudować masę mięśniową? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Suplementy diety dla 18-letniego pływaka – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Jak najskuteczniej zwiększyć poziom białka i aminokwasów w organizmie? – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Czy z powodu stosowania suplementów dla sportowców ALAT może podskoczyć do wyniku 800? – odpowiada Mgr Katarzyna Kaszyca
- Mam 13 lat: jaka dieta będzie dobra na mięśnie? – odpowiada Lek. Marta Hat
artykuły
Dieta SIRT - zasady, efekty, przykładowe posiłki, przeciwwskazania
Dieta SIRT cieszy się sporym zainteresowaniem wśró
Dieta cukrzycowa - charakterystyka, leczenie cukrzycy
Dieta cukrzycowa jest ważna dla chorych. Cukrzyca
Sposoby na obniżenie cholesterolu
Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni poziom cholestero