Sprzeczki wśród rodzeństwa

Mam 3 dzieci w wieku 11 lat chłopiec, 5 lat dziewczynka i 2 latka dziewczynka. Moim problemem są ciągłe sprzeczki w domu, ciągłe robienie sobie na złość tego 11 letniego z tą 5-latką. Martwi mnie bardzo fakt, że cały dzień z nimi w domu np. w weekendy rozwala mnie nerwowo. Byłam z chłopcem u psychologa, pani zezwalała na klapsy w celu zdyscyplinowania dzieci, ja jednak mam później wyrzuty sumienia. Nie mam pomysłu na ulepszenie atmosfery w naszym domu a boli mnie brak radości z macierzyństwa.

Witam serdecznie,
Moim zdaniem klapsy nie są dobrą metodą dyscyplinowania - pamiętaj, że agresja rodzi agresję. Zamiast nich możesz wypróbować innej metody, na przykład pozbawiania przyjemności.
Aby poprawić stosunki między dziećmi postaraj się aranżować sytuacje, które będą wymagały od nich współpracy i współdziałania, w których jedno z dzieci będzie musiało polegać na innym. Z córką (pięcioletnią) możesz także czytać bajki terapeutyczne, które opowiadają o relacjach między rodzeństwem.
Unikaj także porównywania dzieci do siebie, gdyż rodzi to postawę rywalizacyjną.
Pozdrawiam

Witam, rozumiem że czuje się Pani zmęczona. Wychowywanie dzieci nie jest czasem łatwe, nie zawsze przynosi radość. Nie rozumiem, jak psycholog mógł Pani doradzić stosowanie klapsów. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Ma Pani zrozumiałe wątpliwości co do tej metody wychowawczej. Świadczy to o trosce o dobro dzieci. Dziecku również należy się szacunek. Jeżeli chce Pani sobie pomóc, proszę skorzystać z możliwości jakie dają warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców które organizują np. Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Można również skorzystać z poradników. Przesyłam link do ciekawych stron: http://www.tudzieci.pl/miejsca/warsztaty-dla-rodzicow,,, http://czasdzieci.pl/lublin/katalog/dzi,6-dla_rodzicow,pod,19-warsztaty.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl