Jak oduczyć się wypowiadania wulgaryzmów?

Witam. Mam pewien problem. Prawie każdy go posiada, lecz nic sobie z tego nie robi. Chodzi mi o wulgaryzmy. Chciałbym się ich oduczyć ale zauważyłem, że to nie takie proste. W szkole jak rozmawiam z kolegami, czy jak się zdenerwuje, to po prostu wychodzi samoczynnie, nie kontroluje tego. Tzn. gdy myślę o tym, żeby ich nie używać to na pewny czas działa, ale zazwyczaj zaraz zapominam. Może są jakieś sprawdzone metody? Będę wdzięczny za pomoc.

-------------------------------------------------------------------------
Znajdź mnie tutaj:

http://www.psycholog-pisze.pl

http://www.psycholog-pomaga.pl

https://twitter.com/psycholog_pisze

http://instagram.com/psycholog_pisze/

https://www.facebook.com/PsychologPiszeBlog

Witam,

Wulgaryzm może kojarzyć Ci się z bezpośrednim rozładowaniem napięcia. Warto byłoby się zastanowić czy tak właśnie jest. Być może ogólnie często chodzisz poddenerwowany i rozzłoszczony i w ten sposób radzisz sobie z emocjami. Czasami trudno mówić nam wprost co nas złości - wtedy okazujemy złość "ogólnie przeklinając". Zapytaj samego siebie w czym pomaga Ci przeklinanie; czemu je stosujesz? Wtedy łatwiej będzie zastanowić się czym je zastąpić.
Kolejna sprawa, która może Ci utrudniać Twój cel to przebywanie w określonym towarzystwie. Zastanów się czy język wulgaryzmów nie jest przez przypadek językiem powszechnym w waszym towarzystwie (tak jak przysłowiowy przecinek) - wtedy to naturalnie łapiemy takie przypadłości i tym trudniej jest nam się ich pozbyć.
Jedną z metod może być próba kontroli mówienia wulgaryzmów używając na przykład gumki recepturki. Jeżeli przeklinanie redukuje w Tobie napięcie, wtedy spróbuj zastąpić je strzeleniem gumką recepturką umieszczoną na Twoim nadgarstku. Będzie bolało ;) ale ten bodziec czuciowy może zmobilizować Cię bardziej do zwracania uwagi jak się odzywasz.
Ogólnie to spróbuj się wspierać bardziej w swoim postanowieniu a nie oceniać. Zmiana często jest jak taniec "dwa na jeden" - dwa kroki do przodu jeden do tyłu. Zatem jak przez jakiś czas udawało Ci się a potem nastąpił moment, że zacząłeś przeklinać nie oznacza to, że wróciłeś na start - oznacza to po prostu, że znowu musisz przekierować więcej uwagi na to aby tego nie robić.

Powodzenia,

Anna Mochnaczewska

Witaj !
Sprawdź w internecie techniki związane ze zmiana nawyków i powoli spróbuj zastosować. Jeśli to nie pomoże poszukaj trenera , z którym to przepracujesz. Pozdrawiam

Witam, może warto byłoby zapytać siebie w czym pomaga Panu używanie wulgaryzmów?,czy jest to sposób na poradzenie sobie z emocjami/napięciami? czy może taki język pojawia się podczas przebywania wśród określonych osób/towarzystwa? Polecam warsztaty z technikami zmiany nawyków, trening osobistej skuteczności, ewentualnie terapię poznawczo-behawioralną. pozdrawiam