Wulgaryzmy sprawiają, że szybciej rozładowujemy negatywne emocje, a nawet zmniejszamy u siebie odczuwanie bólu, dlatego niekoniecznie warto z nich całkiem rezygnować. Jeśli jednak Pan chce - proszę spróbować każdego dnia zapisywać sobie ilość wypowiadanych wulgaryzmów (nawet orientacyjną liczbę). Im częściej będzie się Pan koncentrował na tym, by liczyć wulgaryzmy - tym mniej będzie ich Pan wypowiadał.
-------------------------------------------------------------------------
Znajdź mnie tutaj:
http://www.psycholog-pisze.pl
http://www.psycholog-pomaga.pl
https://twitter.com/psycholog_pisze
http://instagram.com/psycholog_pisze/
https://www.facebook.com/PsychologPiszeBlog
Witam,
Wulgaryzm może kojarzyć Ci się z bezpośrednim rozładowaniem napięcia. Warto byłoby się zastanowić czy tak właśnie jest. Być może ogólnie często chodzisz poddenerwowany i rozzłoszczony i w ten sposób radzisz sobie z emocjami. Czasami trudno mówić nam wprost co nas złości - wtedy okazujemy złość "ogólnie przeklinając". Zapytaj samego siebie w czym pomaga Ci przeklinanie; czemu je stosujesz? Wtedy łatwiej będzie zastanowić się czym je zastąpić.
Kolejna sprawa, która może Ci utrudniać Twój cel to przebywanie w określonym towarzystwie. Zastanów się czy język wulgaryzmów nie jest przez przypadek językiem powszechnym w waszym towarzystwie (tak jak przysłowiowy przecinek) - wtedy to naturalnie łapiemy takie przypadłości i tym trudniej jest nam się ich pozbyć.
Jedną z metod może być próba kontroli mówienia wulgaryzmów używając na przykład gumki recepturki. Jeżeli przeklinanie redukuje w Tobie napięcie, wtedy spróbuj zastąpić je strzeleniem gumką recepturką umieszczoną na Twoim nadgarstku. Będzie bolało ;) ale ten bodziec czuciowy może zmobilizować Cię bardziej do zwracania uwagi jak się odzywasz.
Ogólnie to spróbuj się wspierać bardziej w swoim postanowieniu a nie oceniać. Zmiana często jest jak taniec "dwa na jeden" - dwa kroki do przodu jeden do tyłu. Zatem jak przez jakiś czas udawało Ci się a potem nastąpił moment, że zacząłeś przeklinać nie oznacza to, że wróciłeś na start - oznacza to po prostu, że znowu musisz przekierować więcej uwagi na to aby tego nie robić.
Powodzenia,
Anna Mochnaczewska
Witaj !
Sprawdź w internecie techniki związane ze zmiana nawyków i powoli spróbuj zastosować. Jeśli to nie pomoże poszukaj trenera , z którym to przepracujesz. Pozdrawiam
Witam, może warto byłoby zapytać siebie w czym pomaga Panu używanie wulgaryzmów?,czy jest to sposób na poradzenie sobie z emocjami/napięciami? czy może taki język pojawia się podczas przebywania wśród określonych osób/towarzystwa? Polecam warsztaty z technikami zmiany nawyków, trening osobistej skuteczności, ewentualnie terapię poznawczo-behawioralną. pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Relacja z dokuczającą koleżanką – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Zazdrość o partnera i wpadanie w szał – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Co zrobić, aby poradzić sobie ze stresem? – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Utrata partnera po leczeni depresji – odpowiada Jadwiga Broniś
- Niechęć do całowania po 8. miesiącach spotykania – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Rozstanie z chłopakiem a ochłodzenie relacji – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Jak walczyć z zazdrością i gniewem? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co robić, jeśli nie mogę zaufać chłopakowi po tym jak pocałował się z koleżanką? – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Skutki uboczne leków na depresję – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Niechęć do kontaktów z kobietami u 22-latka – odpowiada Mgr Monika Kotlarek