Jak odzyskać starą wagę i miesiączkę?

Witam. Mam 14 lat i około 170 cm wzrostu. Ważę jakieś 47-48 kilo. Przez jakieś 3 miesiące jadłam trochę mniej i schudłam 9 kilo. Wiem, że to za mało. Niedługo miną 2 miesiące jak nie mam miesiączki, trochę obawiam się.. Mam pytanie, ile kalorii jeść dziennie, aby trochę przytyć i odzyskać miesiączkę?
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Witam serdecznie,
Zatrzymanie menstruacji przy tak znacznej utracie wagi jest normalną reakcją organizmu. Przy Twoim wzroście prawidłowo powinnaś ważyć około 55-60kg. Organizm potrzebuje jednak czasu do odbudowania równowagi hormonalnej i nawet jeśli przytyjesz miesiączka może nie powrócić natychmiast. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Zapotrzebowanie kaloryczne wynosi u Ciebie około 2400-2500 kcal, więc wszystko co zjesz ponad to powinno sprawić że przytyjesz. Pozdrawiam.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam, nie sądzę, żeby schudnięte przez Ciebie 9kg to było mało. W tym momencie, wg siatek centylowych Twoja masa ciała jest w normie, a wg wskaźnika BMI, jest nawet trochę za niska. Jeżeli nie masz żadnych towarzyszących problemów zdrowotnych - prawdopodobnie zbyt niska masa ciała jest przyczyną braku miesiączki. Jeśli jeszcze nie byłaś na wizycie u ginekologa - zrób to i wykonaj wszystkie zalecone przez niego badania. Z szacunkowych obliczeń wynika, że jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, powinnaś jeść co najmniej 1600-1800 kcal żeby wyprowadzić się z tego stanu. Dokładniejsze wyliczenia i porady możesz uzyskać udając się osobiście do dietetyka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty