Jak otworzyć się na ludzi?

Witam. Nie umiem nawiązywać relacji. Wszystkie moje przyjaźnie były raczej powierzchowne. Czuję dyskomfort, gdy ludzie zadają mi osobiste pytania, nie umiem opowiadać o sobie. Wydaję się towarzyską i uśmiechniętą osobą, ale do pewnych granic. Moje rozmowy są monotematyczne. Miałam kiedyś chłopaka, z którym relacja wyglądała inaczej, opowiadałam mu o wszystkim, stałam się straszliwie nieśmiała wobec innych, jednak od czasu rozstania wszystko wróciło do specyficznej normy. Raczej nie miewam towarzystwa. Jeśli mam kogoś bliżej, to po prostu opowiadam o moich bieżących myślach. Odnoszę wrażenie, że na niewiele spraw w moim życiu w ogóle zwracam uwagę.

Warto spotkać się z psychologiem i przyjrzeć zarówno nieprzepracowanym emocjom ze związku, jak i nadmiernej nieśmiałości i lęku przed zaufaniem innym oraz przed zranieniem czy odrzuceniem. Specjalista nie tylko pomoże Pani lepiej zrozumieć siebie, ale także przyjrzeć się możliwym przyczynom trudności relacyjnych, jak i pracować nad zmianą, którą a szanse na cieszenie się relacjami i bliskością oraz otwartością (adekwatną) wobec innych.