Jak pomóc bliskiej osobie po próbie samobójczej?

Witam serdecznie Mam 15 letnią siostrę którą próbowała popelnic samobójstwo podciela sobie żyły. Dostala skierowanie do poradni zdrowia psychicznego ale niestety terminy sa bardzo odlegle. Bardzo sie o nia martwie zmiany w jej zachowaniu zaczęły sie jakies 2 lata temu na początku zaczela bardzo dużo jeść i wymiotować zrobila sie agresywna nie chce z nikim rozmawiac upija sie. Bardzo chciałabym jej jakos pomoc albo wiedziec na co mamy bardziej zwrocic uwagę niestety jestem od siostry duzo starsza i nie miaszkam juz z rodzicami wiec nie widuje jej na codzień. Ma bardzo zly kontakt z rodzicami oni raczej nie sa wyrozumiali i nie potrafia z nia rozmawiac doswiadczalam tego samego kiedy bylam nastolatką. Bardzo prosze o jakąś informacje co moge zrobic aby jej pomóc Pozdrawiam

Dzień dobry. Faktycznie terminy w ramach PZP są odległe zwłaszcza jeżeli chodzi o psychoterapię, bo to jest właściwa forma pomocy dla siostry. Najczęściej osoba, która jest psychologiem a nie ma kompetencji psychoterapeutycznych nie będzie w stanie zbyt wiele zrobić. Nie wiem jak to realne ale może szybciej znalazłoby się miejsce dla siostry w ramach dziennego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży gdzie oprócz farmakoterapii prowadzone są intensywne oddziaływania terapeutyczne. Okres wakacyjny sprzyja takim rozwiązaniom ponieważ siostra nie będzie musiała opuszczać szkoły. Z całego serca polecam te rozwiązanie :). Jeśli chodzi o to,co może Pani sama zrobić dla siostry to z pewnością poświęcić jej uwagę i rozmawiać z nią o trudnych sprawach, czasem wystarczy tylko posłuchać i dać odrobinę zrozumienia lub też podzielić się własnym doświadczeniem. W Pani przypadku być może wystarczy przypomnieć sobie własne emocje związane z funkcjonowaniem rodziców i w ten sposób dać siostrze oparcie i poczucie, że nie jest sama. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości.